Ogólnopolski Tydzień Kariery i Przedsiębiorczości w LO2

0
fot. myslowice.net

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i Przedsiębiorczości uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego mieli możliwość wysłuchania prelekcji dwóch znanych mysłowiczan, Henryka Nowoka i Henryka Gołby, reprezentujących Cech Rzemiosł Różnych oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

Inicjatorką przedsięwzięcia była Ewelina Pokrywka, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości i szkolny pedagog, która przybliżyła licealistom sylwetki gości.

W czasie rozmów z uczniami prelegenci opowiedzieli o swojej działalności i odpowiadali na liczne pytania uczniów. Przede wszystkim starali się zwrócić uwagę na to, by młodzież wykorzystała czas na gruntowne zastanowienie się nad swoją przyszłością oraz poszukiwania takiej dziedziny, w której najlepiej byłoby się im odnaleźć oraz związać z nią swoją przyszłość. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie, w którym starania o pracę i jej zdobycie nie są prostą sprawą.

Uczniowie pytali gości o początki działalności przedsiębiorcy, specyfikę pracy z ludźmi, tak współpracownikami, jak i klientami, o to, jak sami się edukowali, czy ktoś im pomagał w podjęciu decyzji, czy są z niej zadowoleni, czy jest dużo formalności związanych z podjęciem własnej działalności oraz czy łatwo jest o dobrego pracownika.

Ciekawiło ich także, jakie cechy osobowości powinien mieć przedsiębiorca, jak dbać o klientów, jak radzić sobie z konkurencją, jaka jest recepta na sukces oraz utrzymanie zakładu w obecnych realiach. Pytano czy prelegenci w czasie swojej pracy mieli chwile zwątpienia, czy żałowali swojego wyboru.

To tylko nieliczne z wielu pytań, które uczniowie LO2 kierowali do Henryka Nowoka i Henryka Gołby. Takie przedsięwzięcia są znakomitą inicjatywą, gdyż pozwalają młodym ludziom spojrzeć z innej strony na branżę usługową, z której przecież na co dzień korzystają. To nowa wiedza, która może niejednemu pomóc w wyborze dalszej drogi edukacji.

– Prelekcja zorganizowana z okazji trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i Przedsiębiorczości miała na celu przybliżenie prowadzenia własnej działalności gospodarczej – mówi Ewelina Pokrywka. – Zaproszeni zostali ludzie, którzy już od lat są przedsiębiorcami, by zapoznać uczniów ze specyfiką ich pracy, z problemami, ale i możliwościami, jakie daje. Dzięki temu uczniowie mogą inaczej spojrzeć na warunki, jakie panują obecnie na rynku pracy, by dobrze ukierunkować swoją dalszą edukację – dodaje.

Nadesłano przez: Joanna Frysztacka, myslowice.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here