fot. Marek Podgórski

W sobotę, 17 sierpnia, w wieku 106 lat, zmarł najstarszy w naszym kraju naukowiec, profesor Antoni Rosikoń.

Był emerytowanym profesorem Politechniki Śląskiej, gdzie w 1967 roku utworzył Katedrę Budowy Kolei, na której również wykładał. W 1976 roku profesor został dyrektorem Instytutu Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Zwieńczeniem ogromnego dorobku naukowego i dydaktycznego było nadanie mu przez Prezydenta RP w 2001 roku tytułu naukowego profesora nauk technicznych.

Na swoje setne urodziny wydał książkę „O obrotach podpór i przęseł mostu”, która jest podstawą do aktualizacji wytycznych projektowania obiektów inżynierskich na terenach objętych szkodami górniczymi.

Antoni Rosikoń w 2008 roku został honorowym laureatem edycji konkursu „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei”, gdzie podczas uroczystej gali z okazji Święta Kolejarza został odznaczony najważniejszym odznaczeniem państwowym, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku w lipcu otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej, który przyznał mu Senat.

Profesor Antoni Rosikoń ostatnie lata swojego życia spędził w Mysłowicach cały czas pracując naukowo. Pogrzeb słynnego nie tylko na Śląsku naukowca odbędzie się w sobotę 24 sierpnia w Katowicach. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię