W G2 walczyli o tytuł Mistrza Sudoku

0
fot. nadesłano

Sudoku to łamigłówka wymyślona w 1783 roku przez genialnego matematyka z Bazylei – Leonharda Eulera.

Historycznym pierwowzorem dla zagadki Sudoku są znane już w średniowieczu „kwadraty magiczne”, a nazwa wywodzi się od japońskiego zwrotu: „Suji wa dokushin ni kagiru”, co oznacza: „Liczby muszą pozostać samotne”. Ta dydaktyczna zabawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych niemal na całym świecie. W Polsce pod nazwą „Dziewięć na dziewięć” Sudoku pojawiło się niespełna dziesięć lat temu i od tego czasu zdobywa coraz większą popularność.

Zasady gry na pierwszy rzut oka są proste: trzeba wypełnić planszę tak, aby w każdym wierszu oraz w każdej kolumnie i w każdym małym kwadracie 3×3 znalazły się cyfry od 1 do 9, lecz cyfry te nie mogą się powtarzać w żadnym wierszu, kolumnie i małym kwadracie 3×3. Podczas wypełniania planszy należy wpisywać tylko cyfry, co do których miejsca jesteśmy pewni, gdyż jeden błąd może spowodować, że gry nie będzie dało się rozwiązać.

W ubiegłym tygodniu w Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich szesnastoosobowa grupa amatorów matematycznych zagadek stanęła w szranki I Szkolnego Turnieju o tytuł Mistrza Sudoku. Zawodnicy, uczniowie klas 1 – 3,  mieli za zadanie poprawne i jak najszybsze rozwiązanie 3 łamigłówek. Za właściwe wpisanie każdej cyfry w kwadrat uczeń otrzymywał 1 punkt. Poprawne rozwiązanie całej planszy Sudoku nagradzane było 10-punktową premią. W czasie 45-minutowego starcia gracze musieli nie tylko logicznie i twórczo myśleć, ale również wykazać się nie lada cierpliwością i pomysłowością. Preferowana przez większość uczestników metoda rozwiązywania łamigłówki polegała na znajdowaniu miejsca, gdzie w obrębie małego kwadratu 3×3 pasuje dana cyfra na zasadzie eliminacji rzędów i kolumn, w których ta cyfra znajduje się w innych kwadratach. Inny sposób wypełniania diagramu polegał na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3×3 cyframi od 1 do 9. Niektórzy obrali metodę wymagającą „bazgrania” po diagramie. Polegała ona na stawianiu w odpowiednim miejscu kratki kropek stanowiących podpowiedź. Kropki stawia się tak, by jasno określić brakującą cyfrę.

Bezkonkurencyjni w zawodach okazali się uczniowie klas trzecich, którzy zdobyli całą pulę nagród. Na pierwszym miejscu uplasował się Mateusz Trepiak z klasy 3e, uzyskując tytuł Mistrza Sudoku. Miejsce drugie zajął uczeń klasy 3g – Jarosłąw Czerniak, a trzecia lokata przypadła Roksanie Proksie także z klasy 3g.

Pomysł zorganizowania konkursu był strzałem w dziesiątkę. Okazało się, że duża grupa gimnazjalistów pasjonuje się matematyką i matematycznymi zagadkami. Konkurs dostarczył wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji i radości.

W przyszłym roku szkolnym zapewne zaprosimy do wspólnej zabawy i rywalizacji gimnazjalistów także z innych szkół.

Nadesłano przez: GŁŁ, Gimnazjum nr 2