90-latka z werwą

0
fot. Archiwum prywatne szkoły

Gdy przechodzimy ulicą Tysiąclecia Państwa Polskiego, a z budynku oznaczonego numerem 6 dobiegają wrzawa, śmiech i pisk, to znaczy, że akurat trafiliśmy na przerwę w lekcjach. W tym momencie nikt nie pomyśli, że przechodzi obok szkoły, która ma ponad 100-letnią tradycję.

Od 1896 roku nauczanie, pierwotnie w języku niemieckim, odbywało się w budynku przy ulicy Janowskiej 2 (obecny MOK Trójkąt), w 1922 roku rozpoczęto nauczanie w języku polskim, i od tego momentu liczymy historię naszej „trójki”. W 1962 roku nastąpiły przenosiny do obecnego budynku szkoły – pomnika, tzw. Tysiąclatki.

Spora część Mysłowiczan ukończyła Szkołę Podstawową nr 3. Wśród jej absolwentów jest spore grono lekarzy, nauczycieli, pielęgniarek, inżynierów i techników różnych specjalności. Wśród najbardziej znanych są założycielka i Prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis, całym sercem oddana swoim pacjentom, doktor Jolanta Grabowska – Markowska i Kawaler Orderu Uśmiechu oraz członek znanego nie tylko w Polsce zespołu Trio Con Brio, grającego wspaniałą muzykę na harmonijkach ustnych, Janusz Zając. Młodszemu pokoleniu nieobce jest nazwisko członka zespołu Negatyw – Adriana „Afgana” Gąsiora. Na pewno wśród tych, którzy ukończyli „trójkę” jest sporo znanych osób. Szkoda, że nikt nie zbierał informacji na ten temat, ale mamy nadzieję, że to się zmieni. A może ktoś z czytelników posiada jakieś informacje i podzieli się nimi? Chcemy bowiem stworzyć Galerię Znanych Absolwentów.

Obecnie nasi uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w licznych konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, przeglądach. Z ich grona na pewno też wyrosną znani i podziwiani ludzie.

Już 8 czerwca odbędą się uroczyste obchody 90-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 3, nad którymi Honorowy Patronat objęli: Rzecznik Praw Dziecka i członek Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak, Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok i Przewodniczący Rady Miasta Mysłowice Grzegorz Łukaszek. Zawitają do nas z wizytą liczni patroni – Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej szkoły.

W imieniu wszystkich pracowników szkoły serdecznie zapraszam.

Nadesłano przez: Anna Włosińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here