Historycznie zakręceni gimnazjaliści „dwójki”

0
fot.Gimnazjum nr 2

Wśród niezwykle bogatego wachlarza zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich, niewątpliwie znaczącą rolę pełni koło miłośników historii. W czasie spotkań uczniowie rozwijają swoje pasje, uczą się aktywnej postawy wobec rzeczywistości, podstawowych wartości humanistycznych i patriotycznych, ale nade wszystko czerpią przyjemność z odkrywania i poznawania faktów z przeszłości, głównie swojego kraju, a także „małej Ojczyzny”.

Najlepszym przykładem takiej właśnie praktyki jest udział kolejnej już grupy miłośników i „badaczy przeszłości” w warsztatach cyklicznie organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Tym razem gościem specjalnym spotkania, poświęconego losom kobiet w KL Auschwitz, była pani Halina Birenbaum – więźniarka kilku obozów koncentracyjnych: w Majdanku, Auschwitz – Birkenau i Ravensbrück. Niskiego wzrostu, niepozorna, ubrana w dżinsową bluzę, weszła do sali wykładowej i zajęła wskazane przez organizatorów miejsce. Po chwili porwała i zauroczyła swą niezwykłą opowieścią kilkuset młodych ludzi, wpatrzonych w nią i żywo reagujących na każde jej słowo to salwami śmiechu, to przenikającym wprost milczeniem.

Była to opowieść o losach małej dziewczynki, która wierzyła, że jeszcze kiedyś będzie na świecie normalnie, bez bicia, głodu i zabijania. Dziewczynki, która dorastała w wojennej rzeczywistości szybciej niż jej współczesne rówieśniczki, która w warszawskim getcie uczyła się czytać i pisać po polsku, a zasady ortografii ma tak wpojone, że, snując swą opowieść, raz po raz wtrącała: „I pamiętajcie: zawsze przed „że” przecinek”. Kilka razy wywinęła się z objęć śmierci, straciła w czasie wojny niemal całą najbliższą rodzinę, a mieszkając obecnie w Izraelu, wciąż spotyka się z groźbą wojny. Jednak mimo to emanuje optymizmem, serdecznością i niesamowitą pogodą ducha, która udziela się wszystkim z jej otoczenia. Z dużą otwartością odpowiadała na wszystkie pytania i chętnie rozmawiała indywidualnie z uczestnikami spotkania.

Gimnazjum nr 2 od kilku już lat systematycznie uczestniczy w tego typu warsztatach. Co roku grupy uczniów spotykają się niezwykłymi świadkami historii. Kolejne warsztaty planowane są jesienią i niewątpliwie gimnazjaliści znów wezmą w nich udział. Świadkowie tamtych okrutnych wydarzeń powoli odchodzą, niedługo pewnie i takie spotkania przejdą do historii. Uczniowie chcą w nich uczestniczyć, by pamięć o czasach wojny była wciąż żywa wśród młodego pokolenia.

Kolejną niezapomnianą lekcją „żywej historii” był udział młodzieży Gimnazjum nr 2 w konferencji popularno – naukowej pt: „Przegrani zwycięzcy, powstańcy styczniowi 1863, żołnierze wyklęci 1944 – 1963”, zorganizowanej przez Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Najwięcej emocji wśród młodzieży wywołała inscenizacja bitwy powstańczej z 1863 r. Odgłosy wystrzałów z pistoletów i armat słyszane na kilkanaście kilometrów oraz walka na szable uczyniły pokaz niezwykle wiarygodnym i autentycznym widowiskiem. Młodzież z uwagą wysłuchała ciekawostek na temat przebiegu walk, zapoznała się z uzbrojeniem powstańców, a także wojsk rosyjskich z połowy XIX wieku. Dużą porcję wiedzy o historii tamtego okresu dostarczyły również wykłady prelegentów z Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Centralnego Muzeum Pożarnictwa – znawców tematyki powstania styczniowego i historii żołnierzy wyklętych. Po tak ogromnej dawce wiedzy historycznej niezwykłym wzięciem cieszył się poczęstunek – strażacki żurek, który wszystkim smakował wyśmienicie.

Równie cennym sposobem promowania wiedzy o dawnych czasach wśród gimnazjalistów są konkursy historyczne. Jednym z nich był szkolny konkurs „Wiedzy o Antyku”. Zwycięzcy poza pamiątkowymi dyplomami i nagrodami książkowymi wywalczyli prawo do reprezentowania szkoły w miejskim konkursie wiedzy antycznej. Drużyna w składzie: Krystian Hercel – klasa 2 f oraz Wiktoria Papuga – klasa 2 d bardzo dobrze poradziła sobie z pytaniami z zakresu historii starożytnej – polityki, kultury, sztuki, filozofii oraz mitologii. Po wyrównanym pojedynku i przy minimalnych różnicach między poszczególnymi reprezentacjami gimnazjów, duet ten zajął ostatecznie III miejsce.

Tego rodzaju „spotkania z historią” dostarczają uczestnikom wielu wrażeń i sporą dawkę wiedzy, jakiej w podręcznikach do historii nie sposób znaleźć.

Nadesłano przez: Gimnazjum nr 2 w Mysłowicach