fot.MDK Mysłowice

Zapewne nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile dzieci możemy uratować wykonaniem zwykłej szmacianej laleczki i jej późniejszą sprzedażą.

Od wielu lat prawami dziecka oraz pomocą najmłodszym zajmuje się międzynarodowa organizacja UNICEF. Co roku organizowanych jest wiele projektów, nie tylko edukacyjnych, aby wspomóc najbardziej potrzebujące dzieciaki z całego świata. Zbierane są pieniądze dla dzieci pozbawionych dostępu do wody, lekarstw, nauki i innych potrzebnych rzeczy, które my posiadamy na co dzień.

Mysłowice także starają się pomóc w tym programie. W listopadzie 2012 r. Młodzieżowy Dom Kultury przystąpił do drugiej edycji akcji UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”, który jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci m.in. w Czadzie.

Projekt polega na własnoręcznym wykonaniu przez uczniów materiałowej laleczki i sprzedaży jej. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na głodujące oraz umierające z powodu wielu chorób dzieci w Czadzie (m.in. na zakup szczepionek).

– Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy zaprzyjaźnione z nami Szkoły Podstawowe nr 1, 3, 12, 13 oraz Gimnazjum nr 4 w Mysłowicach – mówi Joanna Karczewska, dyrektor MDK. – Nauczyciele i dzieci z pięciu kół plastycznych bardzo chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, z entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowując laleczki. Nie sposób było wybrać najpiękniejszą. Każda była inna, oryginalna, a w ich wykonanie wszyscy włożyli dużo serca i ciepła.

Równocześnie z tymi działaniami prowadzona była również akcja informacyjna o sytuacji dzieci w Czadzie.

– Popularność projektu oraz powodzenie w sprzedaży wykonanych przez uczniów lalek przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – twierdzi Joanna Karczewska. – W projekt włączyły się nie tylko dzieci, ale również całe rodziny, a szmaciane laleczki szybko znalazły swoich nowych właścicieli – „opiekunów”.

W sumie udało się zebrać 1 370 zł, które UNICEF przeznaczy na zakup szczepionek dla dzieci w krajach afrykańskich.

Co roku ponad 1,5 mln dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. Miejmy nadzieję, że dzięki takim projektom i ludziom, którzy biorą w nich udział, głodnych i chorych dzieci będzie na świecie coraz mniej.

Nadesłano przez: Monika Marian, Aleksandra Szoen, uczestniczki warsztatów dziennikarskich w Młodzieżowym Domu Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię