Dzień Patrona w Gimnazjum nr 2

0
fot. G2

Dzień Patrona w Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich zawsze obchodzony jest w sposób szczególny i niezwykle podniosły. Nie inaczej było i tym razem.

Świąteczny nastrój i atmosfera świętowania w dniu 1 marca towarzyszyły już od rana wszystkim przekraczającym progi gimnazjum. Próżno było czekać na dźwięk szkolnego dzwonka. Dekoracje i ozdoby także nastrajały i wprowadzały w świąteczny klimat. Zajęcia lekcyjne przybrały inny niż zwykle charakter. W szkolnej czytelni i sali historycznej trwała projekcja ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta, w salach lekcyjnych uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju quizach i konkursach a także naukowych debatach na temat życia, twórczości oraz dokonań szóstki naszych wielkich rodaków.

– Jestem przekonana, że autorytety Noblistów Polskich staną się dla naszych uczniów wzorami w rozwijaniu własnej osobowości. Mam również nadzieję, że zapał, geniusz i upór w dążeniu do celu tych wybitnych postaci posłuży naszej młodzieży za wzór i wskaże drogę do równie wielkich sukcesów – powiedziała dyrektor Marietta Grabowska rozpoczynając oficjalną część szkolnego święta.

Szkolną uroczystość uświetnili swą obecnością: II Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice Jan Wajant, Naczelnik Wydziału Edukacji Iwona Nowak, radni miasta Mysłowice – Tomasz Szewczyk i Jolanta Charchuła, przedstawiciele Rady Osiedla Mysłowice – Centrum – Franciszek Saternus i Wojciech Chmiel, dyrektorzy mysłowickich szkół oraz rodzice i wielu przyjaciół szkoły.

Stojący na wysokim poziomie artystycznym montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum, przybliżył sylwetki naszych wielkich rodaków. Podążając śladami Wisławy Szymborskiej można było poczuć i dosłownie „wejść” w klimat epoki, w której żyła i tworzyła poetka. W cudownej scenerii szkolnej auli uczniowie przedstawili scenki z życia noblistki, a słowa jej poezji, zapadając głęboko w serca słuchaczy, zmuszały do refleksji i chwili zadumy nad otaczającym nas światem i toczącym się wokół nas życiem.

Wracając do rzeczywistości, można było obejrzeć wystawy i ekspozycje ukazujące osiągnięcia nauki w dziedzinie chemii, fizyki oraz literatury. Nie sposób było przejść obojętnie obok wystawy starych pocztówek, na których w kadrze obiektywu zatrzymano historię Mysłowic. Budzącą zainteresowanie okazała się również wystawa pt: „Do Ciebie szliśmy Polsko”, ukazująca rys historyczny powstania styczniowego 1863 r. Zwiedzając kolejne  prezentacje można było udać się w wirtualną „Podróż dookoła świata” oraz poznać twórczość plastyczną i fotograficzną naszych młodych artystów w ekspozycjach „Gimnazjaliści z pasją” i „Autoportret gimnazjalisty”.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się prezentacje multimedialne projektów edukacyjnych przygotowanych przez uczniów klas drugich: „Jak można pomóc bezdomnym zwierzętom?”, „Historia liczby π”, „Zjawiska fizyczne w przyrodzie”, „Mysłowice okiem gimnazjalisty”, „Projektowanie w 3D – śladami Indiany Jonesa”. Prezentacja projektu „Motyw zwierząt w sztuce na przestrzeni wieków” wzbudzała szczególne uznanie, głównie za sprawą żywego czworonożnego uczestnika pokazu o wdzięcznym imieniu Czoko i jego nietuzinkowych umiejętności.

Jednocześnie toczące się zajęcia pokazowe przygotowane przez nauczycieli G2 gromadziły równie pokaźne grono zainteresowanych. Wybór zajęć był duży i każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego: „Multimedialny świat Windows”, „Fotografia i muzyka w świecie Mackintosh”, „Igłą i nitką pisane”, „BAJęDA – czyli jak zostać gwiazdą dziennikarstwa”, „Warsztaty malowania na szkle i ceramice”, „Roztańczone gimnazjum”. W segmencie sportowym miały miejsce zmagania i rozgrywki sportowe: „Mecz Gwiazd w piłkę nożną”, „Kosmiczny mecz koszykówki”, „Prestiżowy turniej tenisa stołowego”.

Niemal jak w ukropie krzątali się organizatorzy paryskiej kawiarenki „Pod sztalugami”, gdzie serwowano ciasta, ciasteczka oraz napoje ciepłe i zimne. Kawiarnianych gości wciąż przybywało i ruch panował tutaj nieustanny.

Kameralny koncert szkolnej orkiestry gitarowej był niezwykły, jak i niezwykła jest orkiestra, która zaprezentowała repertuar standardów muzycznych rodem nie tylko znad Sekwany.

Gwar, tysiące wypowiedzianych słów, niekończące się dyskusje i szczera dziecięca radość towarzyszyły wszystkim uczestnikom tegorocznego Święta Szkoły w Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Mysłowicach.

Nadesłano przez: GŁŁ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here