fot. Akademia Przyszłości w Mysłowicach

Paulinka podczas pierwszych spotkań nie potrafiła się otworzyć. Zwykle na zajęcia przychodziła smutna i ze spuszczonym wzrokiem. Jej brat Patryk, który jest przeciwieństwem siostry, od początku dużo mówił o sobie i swoich problemach. Nie ma reguły na to, jakie dzieci trafiają do Akademii, jest jednak wspólny mianownik, co mogą z niej wynieść.

Wolontariuszka Magda, która jest pierwszy rok w Akademii, od listopada pomaga rodzeństwu z Mysłowic. Raz w tygodniu spotyka się z Pauliną (13l.) i Patrykiem (11l.). Zdarza im się odrabiać wspólnie lekcje z angielskiego, ale to nie są zwykłe korepetycje. Tutor, czyli wolontariusz Akademii Przyszłości, przede wszystkim buduje pewność siebie dziecka i zachęca, by uwierzyło, że rokuje na przyszłość.

W czasie pierwszych spotkań Paulinka nie potrafiła się otworzyć. Była bardzo smutna i zamknięta w sobie, głowę miała cały czas spuszczoną w dół. Musiałam się bardzo natrudzić, by mi zaufała. Wymyślałam różnego rodzaju gry i zabawy. Początkowo podchodziła do nich bardzo sceptycznie. Jednak z zajęć na zajęcia otwierała się coraz bardziej. Teraz, gdy na to patrzę widzę, że efekty są powalające. Chodzi z wysoko uniesioną głową. Zwierza mi się co wydarzyło się w szkole, czasem wspomina nawet o swoich miłosnych rozterkach. Ma we mnie przyjaciela i bardzo się z tego cieszę – opowiada Magdalena Wioska, tutorka Akademii Przyszłości w Mysłowicach.

Akademia rozwija najmłodszych podopiecznych, ale również wolontariuszy. Zapewnia szereg szkoleń: pracy z dzieckiem, kreatywnego prowadzenia zajęć. Największą wartość dają jednak wspólne lekcje tutora z podopiecznym. Wolontariusze podczas indywidualnych spotkań poświęcają czas i uwagę dziecku, której dotychczas nie otrzymywało w zatłoczonej klasie, a czasem nawet w domu. Często studenci Akademii potrafią zaskoczyć wolontariuszy swoją zaradnością i zarazić niesamowitym optymizmem.

Patryk jest przeciwieństwem swojej starszej siostry Pauliny. Od początku naszej współpracy był otwarty i niesamowicie gadatliwy. Już na pierwszym spotkaniu opowiedział mi bardzo wiele. Gdy teraz przyjeżdżam do szkoły by się z nim spotkać, czeka już na mnie w drzwiach i mówi – „Załatwiłem dla Pani kompot od pań kucharek”. Lekcje z nim to  sama przyjemność, chętnie się uczy i bardzo szybko przyswaja nowe wiadomości . Gdy zajęcia dobiegają końca Patryk prosi mnie, bym została z nim jeszcze chwilkę. Czuję, że bardzo tych zajęć potrzebuje i wyczekuje ich. Każde spotkanie z tymi dzieciakami to coś innego, nowego i wspaniałego. Pozwala mi poznać siebie i w miarę moich możliwości pomagać w ich wzrastaniu – mówi Wioska.

Akademia to szereg wydarzeń specjalnych organizowanych wspólnie przez wolontariuszy. Spotkania z prezesami dużych firm, sportowcami oraz wycieczki do ciekawych miejsc. To coś więcej niż zwykłe korepetycje, tutorzy uczą podopiecznych, by być pewnymi siebie ludźmi, którzy ciężką pracą osiągają sukcesy.

Wszyscy mogą wesprzeć Akademię Przyszłości oddając 1 % swojego podatku

(KRS: 00 00 05 09 05)

Nadesłano przez: Justyna Jesionek, Akademia Przyszłości w Mysłowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię