O prawo jazdy będzie trudniej

0
fot. Beata Szymańska

19 stycznia 2013 roku wejdą w życie hucznie zapowiadane zmiany zasad zdawania egzaminów na prawo jazdy kategorii B. Największe kontrowersje budzi nowa forma egzaminu teoretycznego, na którym kandydat na kierowcę będzie musiał odpowiedzieć na trzydzieści dwa pytania, a nie jak dotąd  – osiemnaście. Czas egzaminu pozostanie za to taki sam i wyniesie dwadzieścia pięć minut.

Egzamin teoretyczny do tej pory nie stanowił problemu, gdyż komputer losował z puli pięciuset pytań te sprawdzające jedynie naszą wiedzę z zakresu kodeksu drogowego i poruszania się pojazdem osobowym. Nowy egzamin natomiast ma na celu również sprawdzenie czasu reakcji przyszłego kierowcy na różne sytuacje zachodzące na drodze. Dwadzieścia pytań będzie posiadało element dynamiczny – kandydat zobaczy na ekranie filmy symulujące ruch drogowy i na ich podstawie dokona wyboru odpowiedzi. Średni przewidywany czas na udzielenie odpowiedzi w tej części egzaminu to zaledwie kilkanaście sekund, czyli dokładnie tyle, ile mielibyśmy  na podjęcie decyzji przy faktycznym poruszaniu się pojazdem po drodze. Następnie dwanaście pytań będzie stanowiło test jednokrotnego wyboru, a czas na odpowiedź to około czterdziestu pięciu sekund.

Zmieni się również ocena odpowiedzi, gdyż liczba przyznawanych punktów będzie zależeć między innymi od rodzaju pytania i wpływu decyzji przyszłego kierowcy na bezpieczeństwo na drodze.

Dobrą wiadomość stanowi fakt, że forma egzaminu praktycznego pozostanie bez zmian i przystąpią do niego tylko kandydaci posiadający realną wiedzę teoretyczną i umiejący interpretować przepisy ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here