O Barbórce z Dariuszem Trzcionką

0
fot. ARAmedia

4 grudnia, Dzień św. Barbary, to najważniejsze święto dla górników obchodzone niezwykle uroczyście. – Czy w gospodarce nastają ciężkie czasy, czy trwa restrukturyzacja kopalń, rok w górnictwie trwa od Barbórki do Barbórki – mówi Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych „Kadra”.

Podstawową tradycją związaną z tym dniem jest uczestnictwo we mszy świętej całego zarządu i wszystkich pracowników kopalni. Później jest czas na dodatkowe uroczystości: na spotkania z zasłużonymi, emerytowanymi już górnikami czy nadawanie odznaczeń za ciężką pracę i poświęcenie. – Nadajemy odznaczenia resortowe, państwowe i związkowe. Do tych ostatnich należy Honorowy Kordzik Górniczy – mówi Trzcionka. Jest to wyjątkowe wyróżnienie kadry inżynierskiej i zarządzającej. PZZ „Kadra” jako jedyne w Polsce może go nadawać.

– Św. Barbara jest przez nas bardzo ceniona i szanowana, jesteśmy bardzo dumni z naszego zawodu i uprawnień, które należą nam się za trudną pracę, dlatego zawsze będziemy te barbórkowe tradycje pielęgnować – podkreśla Trzcionka. – Przede wszystkim Barbórka to święto pracowników, a nie oficjeli – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here