Już w tę niedzielę, 18 maja, odbędą się wybory prezydenckie, w wyniku których wybrany zostanie siódmy prezydent III Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Polacy mają do wyboru aż 13 kandydatów.
W tegorocznych wyborach na karcie do głosowania znajdzie się13 kandydatów. Nazwiska umieszczane są w kolejności alfabetycznej. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce z lewej strony nazwiska wyłącznie jednego, wybranego kandydata. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca wskaże na karcie więcej iż jednego kandydata, albo nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku. Nie mają natomiast znaczenia dopiski na karcie do głosowania, jeśli są poza kratką. Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej w taki sposób, aby zadrukowana strona była niewidoczna. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.
Kandydaci w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r.:
- Bartoszewicz Artur, lat 51, nauczyciel akademicki, bezpartyjny.
- Magdalena Biejat, lat 43, wicemarszałkini Senatu, bezpartyjna.
- Braun Grzegorz, lat 58, poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja Korony Polskiej.
- Hołownia Szymon, lat 48, marszałek Sejmu RP, Polska 2050 Szymona Hołowni.
- Jakubiak Marek, lat 66, poseł, Federacja dla Rzeczypospolitej.
- Maciak Maciej, lat 54, dziennikarz, bezpartyjny.
- Mentzen Sławomir, lat 38, doradca podatkowy, Konfederacja Wolność i Niepodległość.
- Nawrocki Karol, lat 42, prezes IPN, bezpartyjny,
- Senyszyn Joanna, lat 76, dziennikarka, bezpartyjna.
- Stanowski Krzysztof, lat 42, dziennikarz, bezpartyjny.
- Trzaskowski Rafał, lat 53, prezydent Warszawy, Platforma Obywatelska RP.
- Woch Marek, lat 46, prawnik, Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska.
- Zandberg Adrian, lat 45, poseł na Sejm RP, Razem.
Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy 19 lub 20 maja. Państwowa Komisja Wyborcza podaje zazwyczaj rezultaty głosowania od 24 do 48 godzin od zamknięcia lokali wyborczych, jednak prawo nie narzuca w tym przypadku ścisłych ram czasowych.
Jeśli okaże się, że żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. głosów, wówczas potrzebna będzie druga tura. Zmierzą się w niej ci politycy, którzy uzyskają dwa najwyższe wyniki. Ewentualna dogrywka, która przesądzi o wyniku wyborów prezydenckich, odbędzie się w niedzielę 1 czerwca.