Sportowe podsumowanie roku

0

Koniec roku sprzyja różnego rodzaju podsumowaniom. Nie inaczej jest w sporcie. Każdy stosuje odmienne kryteria, jak np. podsumowania pozytywne i negatywne. My pójdziemy raczej w tym pierwszym kierunku.

Styczeń

Rok zaczął się od zmiany na wysokich szczeblach mysłowickiego sportu. 17 stycznia na urząd drugiego wiceprezydenta został powołany dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Bartłomiej Gruchlik. Jego obowiązki tymczasowo, a jak się później okazało prawie na cały rok, przejął Paweł Gawęda. W tym samym czasie podopieczna UKS Judo Alicja Gowarzewska została mistrzynią Śląska w judo wśród juniorów młodszych. Pod koniec miesiąca z czeskiej Ostrawy dotarły kolejne świetne wieści. Mysłowiczanka Milena Pyka, obecnie podopieczna klubu Płomień Sosnowiec, zdobyła mistrzostwo Śląska w biegu na 2 000 m. Także pod koniec stycznia do Mysłowic wrócił boks. Na Silesia Boxing Show w hali przy ul. Bończyka mysłowiczanin Kamil Młodziński pokonał na punkty przeciwnika z Białorusi.

Luty

W drugim miesiącu roku odbyła się m.in. 46. edycja Crossu Mysłowickiego. Reprezentanci Siły Mysłowice w Pucharze Śląska dzieci i Pucharze Śląska młodzików wywalczyli dwa złote, dwa srebrne oraz sześć brązowych medali. Alicja Gowarzewska wyjechała do Fuengiroli (Hiszpania) na Puchar Europy w judo, gdzie zdołała wywalczyć wysokie, piąte miejsce.

Marzec

Marzec był kolejnym miesiącem, który przyniósł międzynarodowe sukcesy. Między 1 a 4 marca w Birmingham (Anglia) odbyły się halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Nie mogło na nich zabraknąć podopiecznych mysłowiczanina Aleksandra Matusińskiego. Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik zdobyły srebrny medal w sztafecie 4×400 m, bijąc przy tym rekord Polski. Także początkiem marca w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbyły się mistrzostwa świata w ju-jitsu. Pomimo że powołanie do reprezentacji Polski otrzymało sześcioro mieszkańców Mysłowic, z powodu problemów finansowych do Abu Dhabi udały się tylko dziewczęta. Alicja Gowarzewska została mistrzynią świata, Monika Helak wywalczyła srebrny medal, a na najniższym stopniu podium stanęła Dominika Nowicka.

Kwiecień

W tym miesiącu znów nie zabrakło sportu na najwyższym poziomie. 14 i 15 kwietnia w hali MOSiR przy ul. Bończyka odbyły się mistrzostwa Śląska w kulturystyce i fitnessie. Uczestnicy rywalizowali w ponad 30 kategoriach. W tym samym czasie siatkarki Silesii Volley po wyeliminowaniu Sokoła Radzionków awansowały do półfinałowej walki o awans do pierwszej ligi. Niestety, końcem kwietnia musiały pogodzić się z porażką z Polonią Świdnica i odpadnięciem z walki o wyższą ligę. Natomiast podopieczni Roan Fight Clubu wywalczyli aż 55 medali w mistrzostwach Węgier oraz mistrzostwach Polski, a Alicja Gowarzewska (UKS Judo) zdobyła Puchar Polski w judo. Nie można także zapomnieć o wspięciu się Unii Kosztowy na pozycję lidera ligi okręgowej.

Maj

Kolejny miesiąc – kolejne świetne wieści. W maju dowiedzieliśmy się, że 7 sierpnia przez Mysłowice przejedzie peleton Tour de Pologne. Oprócz tego Unia Kosztowy pewnie kroczyła ku awansowi do czwartej ligi, ogrywając kolejnych rywali. Końcem maja odbyły się kolejne dwie duże imprezy na mysłowickich arenach. 26 i 27 maja na piaszczystych boiskach Parku Słupna zostały rozegrane 11. mistrzostwa Polski w piłce ręcznej plażowej. W ten sam weekend w hali przy ul. Jasińskiego miało miejsce Grand Prix Mysłowic w judo, w którym wzięło udział ponad 200 sportowców.

Czerwiec

Sen się wreszcie ziścił. Piłkarze Unii Kosztowy po raz pierwszy w historii awansowali do czwartej ligi. Początkiem czerwca Alicja Gowarzewska odniosła kolejny duży sukces w swojej bogatej karierze. Podopieczna UKS-u Judo zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski juniorów młodszych w ju-jitsu. 16 czerwca w hali przy ul. Bończyka po raz pierwszy zawitała gala MMA. Mysłowiczanie mieli okazję podziwiać zawodników nowo powstałej federacji Silesian MMA Challenge. Końcem miesiąca Milena Pyka, mysłowiczanka trenująca w sosnowieckim Płomieniu, zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski U20 w biegu na 2 000 m.

Lipiec

Początek wakacji okazał się także początkiem zmian. Tuż po zakończeniu ligowych zmagań z posad trenerów Unii Kosztowy i Górnika 09 zrezygnowali odpowiednio Stanisław Gawenda oraz Hubert Wilk. Nowym trenerem kosztowskiego klubu został Sławomir Idczak, natomiast w Kocinie zatrudniono Marka Piszczyka. 8 lipca w Parku Słupna rozpoczęły się kolejne mistrzostwa Mysłowic w siatkówce plażowej. Natomiast pod koniec miesiąca odbyły się mistrzostwa Polski juniorów młodszych w siatkówce plażowej.

Sierpień

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem drugiego miesiąca wakacji był Tour de Pologne. Mysłowice po raz drugi z rzędu znalazły się na trasie przejazdu peletonu kolarskiego. Na kosztowskim rynku usytuowana była premia lotna czwartego etapu Jaworzno-Szczyrk. Cztery dni później, 11 sierpnia, „dziewczyny Matusińskiego”, mysłowickiego trenera, po raz kolejny odniosły światowy sukces. Najbardziej zachwyciła Justyna Święty-Ersetic. Skandaliczny program mistrzostw Europy w Berlinie „pozwolił” jej na udział w dwóch finałach w ciągu 98 minut. Ona jednak się tym nie przejęła, zdobywając dwa złote medale: indywidualnie w biegu na 400 m oraz z koleżankami ze sztafety 4×400 m Małgorzatą Hołub-Kowalik, Patrycją Wyciszkiewicz i Igą Baumgart-Witan. Także w sierpniu Unia Kosztowy zainaugurowała swoją przygodę z czwartą ligą piłkarską.

Wrzesień

W tym miesiącu odbył się kolejny memoriał ku czci siatkarskiego trenera oraz prezydenta miasta Stanisława Padlewskiego. We wrześniu zawodniczka Roan Fight Clubu Monika Helak została powołana do reprezentacji Polski na zawody Germany Open w ju-jitsu. W lekkiej atletyce Julia Morawska wygrała międzynarodowy bieg w Jaworznie w swojej kategorii, natomiast Paweł Szreniawa w głównej kategorii zajął ósme miejsce. Ci sami zawodnicy pod koniec miesiąca wzięli udział w biegu ulicznym w Knurowie na dystansie 10 km. Oboje wygrali w swojej kategorii wiekowej (16-19 lat). Podopieczni Siły Mysłowice odnieśli sukces w mistrzostwach Polski weteranów, zdobywając dwa złote, jeden srebrny oraz jeden brązowy medal.

Październik

Znakomicie w nowy sezon weszły siatkarki Silesii Volley. W pierwszych trzech meczach mysłowiczanki odniosły trzy zwycięstwa. 6 października po raz 17. wystartowały Młodzieżowe Biegi Przełajowe. Ten miesiąc obfitował też w sukcesy Siły Mysłowice, UKS-u Judo, Roan Fight Clubu oraz Shoguna Mysłowice do tego stopnia, że brakło nam miejsca w comiesięcznym podsumowaniu. Najważniejszym z tych sukcesów po raz kolejny był ten Alicji Gowarzewskiej, która została mistrzynią Europy w ju-jitsu. Zupełnie odmienieni w nowy sezon weszli szczypiorniści Siódemki Mysłowice, którzy zdołali wygrać pierwsze cztery mecze w lidze. W naszym mieście miał miejsce kolejny memoriał ku czci wybitnego biegacza Jerzego Chromika.

Listopad

Po świetnym sezonie trener Aleksander Matusiński został wyróżniony najbardziej prestiżową nagrodą w lekkiej atletyce: Złotym kolcem. Ponadto jego podopieczna Justyna Święty-Ersetic została uhonorowana wyjątkowym pucharem dla najlepszego sportowca w 100-lecie odzyskania niepodległości. Kolejna wielka impreza przyniosła kolejny sukces Alicji Gowarzewskiej. W Otwartym Pucharze Polski w judo mysłowiczanka zdobyła brązowy medal. Pod koniec miesiąca UKS Judo zorganizował ósme mistrzostwa Mysłowic w tej dyscyplinie.

Grudzień

W mikołajki swoją działalność znów rozpoczęło miejskie lodowisko. W tym sezonie oprócz tradycyjnej jazdy na łyżwach można także wynająć obiekt, aby zagrać na nim w hokeja. Otwarciu towarzyszyły gry, zabawy, tańce, animacje i konkursy. Po raz ostatni na arenach zaprezentowali się wojownicy UKS-u Judo i Shoguna Mysłowice. I znów zabrakło nam rubryki, by opisać liczne sukcesy młodych mysłowickich sportowców. Od 2 do 9 grudnia absolwent szkoły sportowej i wychowanek Klubu Olimpijczyka Jan Zandecki reprezentował nasz kraj w mistrzostwach świata juniorów w tenisie stołowym w australijskim Bendigo.