27 listopada urząd miasta opublikował listę projektów przyjętych oraz odrzuconych w 9. edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Wnioskodawcy mają teraz prawo odwołać się od decyzji urzędników i wprowadzić zmiany w projektach. Ostateczną listę poznamy 6 grudnia.
W tegorocznej edycji mieszkańcy Mysłowic zgłosili 29 projektów z 14 dzielnic. Pojawiły się m.in. pomysły na doposażenia placów zabaw lub budowę nowych, remonty dróg, akcje kulturalne czy poprawę bezpieczeństwa poprzez instalacje monitoringu lub zakup czujników dymu. Szczegółowa lista dostępna na stronie www.mbo.myslowice.pl.
Spośród wszystkich zadań, tylko 3 zostały odrzucone, ponieważ nie spełniają wymaganych kryteriów. Pierwszym z nich jest pomysł zakupu szafek dla ZSP nr 4 w Krasowach. – W ramach MBO nie mogą być realizowane zadania, które służą jedynie wąskiej grupie społecznej. Zakup szafek szkolnych został uznany za inwestycję, która może służyć jedynie określonej wąskiej grupie społecznej, tj. społeczności szkolnej i przedszkolnej. W związku z tym projekt nie spełnia kryteriów określonych w regulaminie MBO – czytamy w uzasadnieniu.
Drugi projekt dotyczy zagospodarowania brzęczkowickiego lasu i ścieżki historycznej. – We wniosku nie ma wskazanej koncepcji zagospodarowania terenu wykonanej na aktualnej mapie, poprzez naniesienie planowanych ścieżek i elementów zagospodarowania. Jednocześnie, w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, działka ta przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz zabudowę usługową – wynika z uzasadnienia.
Trzeci pomysł, to drugi etap parku sensorycznego w Brzęczkowicach. – We wniosku nie ma wskazanej koncepcji zagospodarowania terenu wykonanej na aktualnej mapie. Dodatkowo w związku z brakiem sieci wodociągowej na wskazanym terenie zadanie w części jest niemożliwe do realizacji z uwagi na to, iż wskazane elementy zagospodarowania wymagają ciągłego dostępu do wody – uzasadniają urzędnicy.
W ramach trybu odwoławczego wnioskodawcy mają prawo dokonać modyfikacji projektów jedynie w zakresie uchybień nie zmieniających istoty danego projektu, wykazanych przez zespół ds. weryfikacji, bez konieczności ponownego składania formularza i listy poparcia. Następnie prezydent rozpatrzy odwołania w terminie 7 dni. 6 grudnia poznamy ostateczną listę zadań, na które będziemy mogli głosować od 10 do 17 grudnia.