Jej wysokość sukienka

0
fot. nadesłano

Absolutna klasyka „mała czarna” ze „Śniadania u Tiffany’ego” (1961 r.) czy ikona kobiecości biała plisowana sukienka Marylin Monroe ze sceny „Słomianego wdowca” (1955 r.), a może prosta, trapezowa, w geometryczny wzór autorstwa samego Yves Saint Laurent (1965 r.)? Każda z nas z pewnością znajdzie fason odpowiedni dla siebie. Elementem garderoby, który daje największe możliwości korygowania sylwetki jest właśnie sukienka. Wiosna i lato to czas kiedy najchętniej po nie sięgamy.

Od zarania dziejów podstawowym elementem kobiecego stroju była suknia. W czasach starożytności, kiedy ręcznie wytwarzano nici i tkaniny, były to udrapowane materiały, którymi kobiety po prostu się owijały. Dziś różnorodność i dostępność materiałów sprawia, że wybór jest ogromny. Szkoda więc, że na co dzień tak rzadko je wybieramy. Ma to pewnie związek z przekonaniem, że nie jest łatwo znaleźć ten odpowiedni fason. Niestety, dosyć często słyszę opinie pań, że „sukienka nie jest dla mnie”. Jeśli jeszcze sama zainteresowana pozwoli się przekonać i przymierzyć sukienkę, to już połowa sukcesu. Gorzej jeśli z góry odrzuca to, co jest najwspanialszą ozdobą każdej kobiety bez względu na wiek i sylwetkę. Czasy, kiedy kobiety noszące ubrania w rozmiarach większych niż 38, 40 ukrywały się w niekształtnych i niemodnych strojach, na szczęście już minęły. Sukienka wyjątkowo korzystnie wpływa na wygląd naszej figury, niezależnie od dnia i pory roku, a do całości potrzeba tak niewiele – superbutów i ciekawych dodatków.

Aby zdecydować jaka sukienka najlepiej i najkorzystniej podkreśli walory naszej urody, musimy wcześniej zwrócić uwagę na pewne istotne aspekty.

1. Właściwie dobrana paleta kolorystyczna

Aby wybrać te właściwe, koniecznie zróbmy analizę kolorystyczną, ale tę profesjonalną, przy użyciu 80 chust. Dostarczy nam to wiedzy na całe życie – jakie kolory są dla nas odpowiednie, a jakich należy unikać. Dodatkowo otrzymamy karnet z próbkami materiałów adekwatnych do typu urody, co ułatwi nam dokonywanie zakupów w sklepach.

2. Pomiar i analiza sylwetki

Budowanie wiarygodnego wizerunku to świadomość potencjału własnej figury. Konieczna jest analiza słabych i mocnych stron sylwetki.

3. Desenie i wzory

Obecnie nawet bardzo puszyste panie zachęca się do eksperymentowania z modą, kolorami, deseniami. Każda kobieta, nawet z dużą nadwagą, może wyglądać pięknie i elegancko. Kropka z kratką dobrze wyglądają, gdy są zharmonizowane kolorystycznie lub różnią się wielkością. Paski i wzory geometryczne mogą nosić wszystkie panie. Jednak w przypadku pełniejszej sylwetki zwracamy uwagę na szerokość, kierunek oraz miejsce umieszczenia. Linie pionowe z reguły wydłużają i zwężają, jednak mogą też pogrubić jeśli są bardzo oddalone od siebie. Linie zbieżne zwężają i zmniejszają, zaś linie rozbieżne poszerzają i powiększają. Groszki najlepiej wyglądają w towarzystwie gładkich tkanin. Na drobnej sylwetce dobrze będą wyglądały małe i średnie groszki. Przy sylwetkach pełnych większe, ale nigdy bardzo duże lub zbyt małe. Motywy i wzory zwierzęce nie są łatwe do noszenia. Pozwalają wprowadzić zadziorny element do bezpiecznego stroju, natomiast należy pamiętać, że między szykownym a tandetnym wyglądem w ubraniach cętkowanych lub w paski przebiega bardzo cienka linia. Reszta musi być prosta, a nawet surowa, łączona z neutralnymi kolorami.

4. Szycie na miarę

Coraz bardziej dostępna i korzystna alternatywa dla sklepowej masówki. Właśnie dlatego powstają pracownie, w których można kupić unikatowe ubrania i dodatki wykonane na specjalne zamówienie – w jednym egzemplarzu. Możemy też sami stać się autorami swojej unikalnej sukienki prosząc o poradę na przykład stylistkę ubioru, wspólnie dobierając kolor zgodny z typem urody czy ustalając fason sukienki.

5. Wypożyczalnie lub „sample sale”

Pojawiła się pierwsza w Polsce wypożyczalnia sukien luksusowych. Spośród 50 kreacji możemy za naprawdę niewielkie pieniądze wybrać dla siebie sukienkę od znanego projektanta z najnowszych kolekcji. Sezonowa przedsprzedaż kolekcji projektantów to również idealny moment na kupno unikatowych sukienek. Ostatnio są bardziej dostępne, a szczegóły możemy znaleźć na stronach internetowych.

Dla tych z Czytelniczek, które nadal mają pewne wątpliwości – ciekawostka. Z pomocą może przyjść sukienka kopertowa. Jest idealna dla każdej sylwetki począwszy od tych smukłych po te okrąglejsze.

Aż trudno uwierzyć, że niektóre style, trendy w modzie powstawały z braków lub wymogów praktyczności. Podobnie jest i dziś, kiedy każda z nas  mimo pewnych ograniczeń szuka sposobów do osiągnięcia atrakcyjnego wyglądu. Niewątpliwie to właśnie sukienka świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w tych ważnych chwilach czy wydarzeniach, kiedy chcemy prezentować się kobieco i klasą – po prostu pięknie! Sprawi, że będziemy błyszczeć. Z tego też powodu pozycja sukienki wydaje się być niezagrożona.

Nadesłano przez: Monika Janik

Autorka tekstu jest stylistką ubioru i właścicielką firmy KREACJA (tel. 535526820). Mieszka i prowadzi swoją działalność w Mysłowicach.