Świąteczny czas zobowiązuje

0
fot. archiwum Moniki Janik

Za oknami grudniowy zmierzch, w domach trwa przedświąteczna krzątanina, a w szafach kryją się prezenty. Atmosfera świąt wymaga specjalnej oprawy. Warto zatem chwilę zastanowić się, jak podkreślić tę wyjątkową atmosferę swoim wyglądem.

Igłą i nitką także można zapisać historię. Ubiór, jego krój, kolor i materiał składają się na opowieść, którą można odczytać. I choć moda na przestrzeni XX w. się zmieniała, a na rynek wprowadzane są coraz nowsze kroje i kreacje, to wizerunek św. Mikołaja, jako symbolu świąt Bożego Narodzenia, pozostał niezmienny od dziesiątek lat! Strój, który jest nam znany, ma swój początek w latach 20. minionego wieku. Większość wierzy, że dzisiejszy obraz uśmiechniętego staruszka w czerwonym stroju wiąże się historią biskupa z Miry, kanonizowanego w IX w. Tymczasem był to szczupły mężczyzna w biskupich szatach. Za twórcę współczesnej postaci pulchnego, ubranego w czerwony strój św. Mikołaja, uznaje się rysownika, Haddona Sundbloma.

W 1931 r., przygotowując na zamówienie firmy Coca-Cola obrazy na butelki z wizerunkiem św. Mikołaja, zmienił wyobrażenie o najsłynniejszym mieszkańcu bieguna.

„Moda rodzi się z marzeń!” (Christian Dior), jednakże jedno jest pewne, moda nie uznaje stroju uniwersalnego na wszystkie okazje. Nadchodzące święta są wyjątkową okazją. W polskiej tradycji od dawna przyjęte jest, że okres świąteczny spędzamy w rodzinnym gronie. Najbardziej uroczystym świątecznym spotkaniem jest oczywiście kolacja wigilijna. Wieczór, którego znaczenie podkreślamy odświętnym strojem. Elegancki ubiór powinien być domeną zarówno pań, panów jak i dzieci. Niezależnie od tego, czy zasiądziemy do niej w większym gronie, czy też będzie to mała rodzinna wieczerza, powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. Strój dobieramy w zależności od tego, jaka panuje w naszym domu tradycja: pełna gala czy odświętny ubiór. Tworząc stylizację na wigilijny wieczór, należy wybrać coś delikatnego, subtelnie podkreślającego wygląd. W ten wieczór władzę mają elegancja i skromność. Klasyka zawsze się sprawdzi, np. dopasowana do naszego typu urody bluzka z efektownym kołnierzykiem. Odłóżmy na bok czerń, którą uwielbiamy. Jest najbardziej wymagająca, ponieważ wydobywa niedoskonałości twarzy: cienie, opuchnięcia, podkrążone oczy itp. Wymaga dobrego makijażu i fryzury. Rezygnujemy też z dżinsów na rzecz eleganckich spodni lub eleganckiej, np. ołówkowej spódnicy, ewentualnie koktajlowej sukienki. Zasady dress codu dla mężczyzn powinna znać także partnerka, która w chwilach kompletowania garderoby może służyć radą i wsparciem. Panom polecam eleganckie rozwiązanie – garnitur, modna koszula, krawat. Ewentualnie styl casual, czyli kontrolowany męski luz. Warto pamiętać przy tym o dodatkach, które mówią więcej o eleganckim mężczyźnie niż garnitur.

Błyskawiczny wybór garderoby i dodatków wiąże się z wiedzą, co wypada, a czego nie wypada założyć na daną okazję. Znikają wtedy codzienne dylematy, a wybór staje się przyjemny. Starajmy się więc każdego dnia odnaleźć przyjemność z dobierania strojów i satysfakcję ze stylowego ubierania się. Tego życzę!

Zdrowych i Wesołych Świąt życzy firma Kreacja Moniki Janik!

Autorka tekstu jest stylistą ubioru i właścicielką firmy Kreacja. Mieszka i prowadzi swoją działalność w Mysłowicach.

Monika Janik cieszy się na myśl współpracy z redakcją „Gazety Mysłowickiej”. Kolejny temat na razie niech pozostanie tajemnicą pani Moniki, ale obiecujemy, że będzie on na pewno bardzo interesujący.

Nadesłano przez: Monika Janik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here