Urodziny Szemranego w „Gazecie”. Konkurs

0
fot. Julie Shop

Minęły 2 lata, odkąd komiks „Szemrany” ukazuje się na naszych łamach i 5 lat od powstania blogu jego autora, naszego redakcyjnego kolegi. Szary Notes i komiksy docierają miesięcznie do kilku tysięcy czytelników.

„Gazeta Mysłowicka”: Skąd pomysł na blog Szary Notes?

Bartosz Kondziołka: W ciągu kilku miesięcy chciałem zarobić na reklamach na blogu i kupić bilet do Moskwy. Zajmowałem się dziennikarstwem prasowym, więc zamieszczałem na blogu artykuły. Firma od reklam liczy grosze za kliknięcia w nie i płaci od uzbieranych 300 zł. Przez 5 lat uzbierałem 86 zł. W tym tempie firma zapłaci mi w 2027 r. Do Rosji musiałem pojechać za własne pieniądze.

Blog zmienił się przez te 5 lat.

W 2012 r. szukałem pracy w zawodzie i potraktowałem blog jak reklamę dla pracodawców. Powstały m.in. działy: Kraj, Kultura, Świat i strona blogu na Facebooku. Zacząłem pracę w telewizji, później w radiu, więc publikacje przestały mieć formę artykułów, a do tematów społeczno-kulturalnych dołączyły też polityczne.

Jak powstał Szemrany?

Powstał w listach, które 5 lat temu pisałem zza granicy. Kilka lat później namalowałem go sprayem na murze w Katowicach. Farba się wtedy rozmyła, bo padał śnieg. Od kilku lat myślałem o tym, żeby rysować komiks, w stylu rysunków Lengrena czy Miklaszewskiego. Przypomniałem sobie o postaci z listów i pierwszy odcinek przygód Szemranego w 2013 r. ukazał się na blogu. Redakcja „Gazety” zgodziła się publikować go u siebie. Później powstały koszulki, naklejki, teraz torby z jego podobizną. Najstarszy rysunek postaci, który mam, wykorzystałem w odcinku z maja 2014 r., w którym Szemrany pokazuje koledze obrazy na ścianie i mówi: „A to mój dziadek”.

Kim w zasadzie jest Szemrany?

To typ spod ciemnej gwiazdy. Pali papierosy, pije alkohol, maluje sprayem na murach i ma podobnych do siebie kolegów. Jednocześnie lubi kino i muzykę, gra na gitarze, chodzi do muzeów, po górach, daje dzieciom baloniki i chce jak najlepiej opiekować się swoim psem Rudą. Spotyka się z kobietami, ale cały czas szuka żony.

Adres blogu: http://szarynotes.blogspot.com.

Konkurs. Wśród osób, które do 31 maja maja wyślą na adres redakcja@gazetamyslowicka.com mail z hasłem „Szemrany”, wylosowane zostaną 2 torby z jego podobizną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here