Klub Kibiców Niepełnosprawnych GKS Katowice w walce z dyskryminacją

0
mat. prasowe

FARE network jest międzynarodową organizacją przeciwdziałającą dyskryminacji w świecie sportu. Co roku organizuje akcję #Footballpeopleweeks, w której każda organizacja pozarządowa może ubiegać się o grant na zorganizowanie wydarzenia promującego przeciwdziałanie dyskryminacji. W tym roku akcja przypadła na dni 10-24 października. Z uwagi na swoją działalność w akcji bierze udział także Klub Kibiców Niepełnosprawnych GKS Katowice przeciwdziałając dyskryminacji niepełnosprawnych.

– 11 października rozpoczęliśmy cykl wizyt w szkołach, aby w ramach akcji #FootballPeopleweeks opowiedzieć dzieciom o dyskryminacji i tolerancji. Z racji tego, że zrzeszamy osoby niepełnosprawne, postanowiliśmy skupić się głównie na podejściu do nich i postrzeganiu ich przez zdrowych ludzi – mówi mysłowiczanka, Sylwia Ociepka, reprezentująca KKN GKS Katowice. – Pierwszą wizytę odbyliśmy w Szkole Podstawowej nr 19 w Katowicach, a następnie odwiedziliśmy dwie mysłowickie placówki – SP4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach oraz Szkołę Podstawową Sportową im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach. W ramach #Footballpeopleweeks opowiadaliśmy o niepełnosprawnych osobach i ich obecności w świecie. Przestrzegaliśmy przed dyskryminacją i zachęcaliśmy do pomocy. W każdej ze szkół zostaliśmy bardzo miło przyjęci, zainteresowanie młodzieży było ogromne. Uczniowie brali czynny udział w dyskusji, co nas przekonało, że tego typu akcje są dobre i potrzebne. Opowiedzieliśmy również trochę o samym KKNie, skąd się wzięliśmy przy GKS-ie i jak ważną rolę klub odgrywa w naszym życiu. Co znaczy dla nas przebywanie ze sobą i integrowanie się między innymi na imprezach sportowych GKS-u.

KKN GKS Katowice składa podziękowania:

  • dyrekcjom szkół i nauczycielom za możliwość przeprowadzenia prelekcji oraz pomoc w ich zorganizowaniu,
  • Klubowi GKS Katowice za pomoc i zapewnienie obecności sportowców klubu,
  • samym zawodniczkom i zawodnikom: Joannie Węcławek, Nadji Stanovic, Miłoszowi Poloczek, Michałowi Kielerowi, za udział i wspieranie nas,
  • Marcie Ostrowskiej, pełnomocnikowi ds. osób niepełnosprawnych w Mysłowicach za udział i pomoc w prelekcji
  • Sebastianowi Taborkowi, zaprzyjaźnionemu fotografowi za wspieranie nas i całą fotogalerię.

– O całej akcji opowiedzieliśmy pani Beacie Tomanek w Radiu Katowice w audycji „Gdzieś obok nas” – dodaje Sylwia Ociepka. Prelekcje prowadzili Krzysztof Wostal, Piotr Borgulat oraz Piotr Czarnota, niepełnosprawni członkowie stowarzyszenia. Za organizację całej akcji odpowiadała Sylwia Ociepka, prezes Klubu Kibiców Niepełnosprawnych GKS Katowice.