Romantyczny Dolny Śląsk. Kolorowe jeziorka

0
fot. Dariusz Strzoda

Jest w Polsce wiele takich miejsc, ale Kolorowe jeziorka położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym na Dolnym Śląsku to szczególnie urokliwy punkt na mapie naszego kraju.

Znajdują się w Wieściszowicach. Ta niewielka miejscowość w Sudetach powstała w XII w. Wartymi obejrzenia zabytkami wsi są dwa kościoły, jeden z końca XVI w., drugi z 1850 r. Natomiast największą atrakcją turystyczną okolicy są właśnie wspomniane jeziorka. Skąd one się tutaj wzięły?

Zaczęło się od Christiana Prellera, przedsiębiorcy z Prus, który w 1773 r. założył największą w kraju wytwórnię kwasu siarkowego mieszczącą się w Szklarskiej Porębie. Kwas siarkowy był w owym czasie niezbędny do produkcji prochu strzelniczego, a jednym ze składników był piryt, który znajdował się w okolicy Wieściszowic. Kto uważał na lekcjach chemii, wie, że minerał ten nazywano też „złotem głupców”, bo często brano go właśnie za złoto. Ok. 1925 r. zaprzestano eksploatacji i zamknięto kopalnię. Pozostały po niej wyrobiska, które z czasem zalała woda, ukazując niesamowite piękno przyrody: możemy je podziwiać do dzisiaj. Magię tworzy tu gra światła, wody i pozostałości minerałów. Największe i najciekawsze jest Błękitne Jeziorko, zwane też lazurowym. Pozostałe to żółte, zielone oraz purpurowe. Znajduje się tutaj ścieżka dydaktyczna, którą warto przejść i dowiedzieć się bardzo interesujących rzeczy. Ciekawostką jest, że magazyn „National Geographic” oraz jego czytelnicy zaliczyli jeziorka do siedmiu cudów Polski.

Kolorowe jeziorka, oprócz Skalnika, to najpiękniejsza atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Warto je zobaczyć jesienią, gdy gra światła jest znakomita. Doskonałe miejsce dla zakochanych, tych starszych i tych młodszych, zwłaszcza przy zachodzie słońca.

Warto przyjechać na weekend, a noclegów poszukać w okolicy. Serdecznie i osobiście polecam miejscowość Leszczyniec, a konkretnie gospodarstwo agroturystyczne Zielona Gęś. Spacery z tego miejsca to sama przyjemność.

Nadesłano: Dariusz Strzoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here