Screen z filmu

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach postanowiło nakręcić film przedstawiający prawdziwych śląskich bohaterów, którzy oddając swoją krew z dobrej woli ratują ludzkie życie. Krótkometrażowy film nosi tytuł „Wyjątkowi”, a jego autorem jest Przemysław Jendroska.

Ponad minutowy filmik ma na celu promowanie idei honorowego krwiodawstwa w naszym regionie. Występują w nim nasi dawcy krwi, czyli Śląscy Krwiodawcy, którzy zostali wyłonieni podczas projektu „Portrety Dawców/Reportaże z Akcji Krwiodawstwa”. Pojawia się w nim nawet górnik z kopalni KWK Mysłowice – Wesoła. Czesław Chrzanowski jest już rekordzistą w oddawaniu krwi oraz organizatorem akcji oddawania krwi w swoim miejscu pracy. Poza tym w filmie widzimy również policjanta, zakonnika z bazyliki franciszkanów w Panewnikach, pracownika korporacji oraz rodzinę, która wspólnie, na rowerach, przyjeżdża oddawać krew. – Promując oddawanie krwi staramy się, aby dotyczyło ono nie tylko grup zawodowych, ale i całych rodzin – mówi Alina Ratajczak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. Zadbano również o typowo śląską scenerię. Jest centrum Katowic, Nikiszowiec, ul. Mariacka i kopalnia w tle.

Dodatkowo film startuje w konkursie TEDxRawaRiver Award – Konkurs na śląskie idee warte rozpowszechniania. Obecnie zakwalifikował się do półfinału konkursu za sprawą internautów, którzy 18 sierpnia wybrali dziesięć najciekawszych pomysłów. Ich autorzy zaprezentują je 6 września w Kopalni Guido jury złożonemu ze znanych osób związanych ze Śląskiem: Artura Rojka, Mike’a Urbaniaka, Kamila Durczoka, Tomasza Rożka, Elżbiety Bieńkowskiej, Wojciecha Kuśpika, Przema Łukasika i Arkadiusza Hołdy. Dwa najlepsze pomysły zostaną nagrodzone kwotą tysiąca złotych, a ich twórcy otrzymają możliwość wystąpienia na tegorocznej konferencji TEDxRawaRiver – Dysonans poznawczy.

Film „Wyjątkowi” obejrzeć możemy na YouTube:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię