Festiwal Europejskich Smaków w G2

0
fot. Gimnazjum nr 2 w Mysłowicach

Miniony tydzień w Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich upłynął pod znakiem poznawania i kosztowania smaków kuchni europejskiej.

Nawet najbardziej wytrawny znawca sztuki kulinarnej mógł znaleźć w menu serwowanym przez szkolną stołówkę smaczną i lubianą przez siebie potrawę. Na stołach każdego dnia królowały dania raczej klasyczne, pochodzące z różnych zakątków Europy.

W poniedziałek w menu pojawiły się potrawy włoskie. Zupa minestrone i spaghetti bolognese rozpoczęły podróż do krainy europejskich przysmaków. Wtorek to z kolei dania węgierskie. Nie mogło zatem zabraknąć zupy z kalarepy oraz chrupiących, ziemniaczanych placków z ostrym paprykowym gulaszem z mięsa wołowego – placków po węgiersku. W dniu niemieckim, a więc w środę, wszyscy zajadali się zupą fasolową z makaronem i pyszną kartofel salad, czyli niemiecką sałatką ziemniaczaną z kiełbaskami senatorskimi. W czwartek rozkoszowano się smakami znad Sekwany i ze słonecznej Hiszpanii. Pyszna, francuska zupa cebulowa z grzankami oraz doskonały, niezwykle aromatyczny kurczak po baskijsku z ryżem smakowały wyśmienicie. W piątek, na zakończenie wędrówki kulinarnej po Europie, na stołach pojawiły się smakołyki wprost z ojczyzny Greka Zorby i bogini Afrodyty. Tym razem furorę robiła smaczna i zdrowa zupa szpinakowa z jajkiem oraz doskonała ryba po grecku – bardzo popularna w Polsce potrawa z ryb zapiekanych w jarzynach.

W klimat europejskiego ucztowania wszystkich uczniów i nauczycieli stołujących się w szkolnej stołówce wprowadzał inny niż zwykle wystrój jadalni. Pośród wielu elementów dekoracyjnych, przygotowanych przez szkolną świetlicę, można było doszukać się typowych akcentów z różnych zakątków Europy. Każdego dnia na stołach eksponowane były ulotki
z interesującymi przepisami na smaczne potrawy oraz ciekawostkami kulinarnymi.

Autorkami niezwykłego Festiwalu Europejskich Smaków w Gimnazjum nr 2 były oczywiście panie kucharki – szefowa kuchni pani Maja oraz pani Jadzia. Od wczesnych godzin rannych uwijały się w kuchni jak w ukropie – obierały, kroiły, gotowały, smażyły i przyprawiały. Aromat przygotowywanych pyszności docierał do najbardziej odległych zakątków szkoły, wprawiając w drżenie kubki smakowe wszystkich przekraczających próg szkoły.

Talent i kunszt kulinarny pań kucharek gimnazjaliści „dwójki” znają nie od dziś. Stąd duża grupa uczniów oraz pracowników szkoły korzystających z usług kulinarnych szkolnej stołówki. Fakt istnienia w G2 dobrze funkcjonującej stołówki szkolnej jest bez wątpienia atutem i zarazem konkurencją dla wielu mysłowickich szkół, w których nie prowadzi się stołówek. Zapewne wielu z przyszłych jej uczniów dołączy do grona tych, którzy już poznali smak i zalety szkolnej, domowej kuchni. Już dziś życzymy smacznego!

Nadesłano przez: GŁŁ, Gimnazjum nr 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here