Slalomem przez śląskie drogi

0
FOT. ARAMEDIA

W województwie śląskim prawie 23 procent dróg nadaje się do całkowitego remontu.  W większości o kompleksowych pracach możemy niestety pomarzyć. Natomiast na tzw. bieżące remonty, czyli łatanie dziur miasto wyda w tym roku blisko 285 tys.

Według danych Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach 279 kilometrów dróg, czyli blisko jedna czwarta wszystkich dróg w województwie wymaga całkowitego remontu. Zgod­nie z obo­wią­zu­ją­cy­mi prze­pi­sa­mi na­wierzch­nia dro­gi po­win­na być co 10 lat wy­mie­nia­na, żeby zachowywać względną odporność na spękania i późniejsze rozsadzanie jezdni przez zamrożoną wodę. O tym jak bardzo martwy jest ten przepis wie każdy, kto z dróg korzysta.

Tegoroczne wiosenne łatanie dziur jeszcze się co prawda nie zaczęło, ale wiadomo już, kto je wykona i ile prawdopodobnie będzie kosztować. W Mysłowicach przetarg na remonty bieżące dróg wygrała firma DROG-BUD Sp. z o.o. z Częstochowy kwotą 284 812,86 zł. Najwyższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg „DROGOPOL-ZW” Sp. z o.o. z Katowic – 493 476,00 zł. Umowa podpisana będzie do 19 kwietnia i po tym czasie rozpoczną się owe bieżące remonty.

O skrzywioną felgę i urwane koło nie trudno, więc warto wiedzieć jak walczyć w takim przypadku o zadośćuczynienie. Droga o odszkodowanie od miasta z tytułu uszkodzenia auta na dziurawej nawierzchni nie jest może aż tak wyboista, jak same drogi, ale magistrat podaje następujące wymogi:

1. Wniosek w sprawie uzyskania odszkodowania za uszkodzenie samochodu na drodze publicznej należy złożyć w Urzędzie Miasta Mysłowice ul. Powstańców 1 w biurze podawczym.

2. Druk wniosku znajduje się na stronie www.myslowice.pl w zakładce Wirtualne Biuro – Karty Usług nr GM-19.
Załączniki do wniosku:

  • notatka służbowa policji z miejsca zdarzenia
  • ksero dowodu rejestracyjnego
  • oryginały faktur za naprawione części
  • oświadczenie – zgoda właściciela na korzystanie z pojazdu przez daną osobę w chwili zdarzenia/w przypadku gdy kierującym – poszkodowanym jest inna osoba niż właściciel pojazdu.

3. Odszkodowania przyznawane są na podstawie dokumentacji szkody, tj. notatki urzędowej Komendy Miejskiej Policji, faktur VAT i paragonów imiennych za poniesione koszty naprawy, zakup i wymianę uszkodzonych części, a także w oparciu o dokumentację zdjęciową oraz zeznania naocznych świadków. Podstawowym kryterium jest potwierdzenie powstałej szkody w zapisie w notatce urzędowej Komendy Miejskiej Policji.

4. Jeśli wniosek jest kompletny i nie ma wątpliwości co do zakresu uszkodzeń, rozstrzygnięcie i przyznanie odszkodowania odbywa się w możliwie najkrótszym czasie tj. odpowiedzi UM stara się udzielić w ciągu miesiąca. Wypłata następuje w ciągu 14 dni od podpisania przez strony ugody pozasądowej.

Co ważne pamiętajmy, że winowajcą przy uszkodzonych drogach jest nie kto inny, jak zarządca drogi. Jeśli do zdarzenia doszło w mieście, warto postępować zgodnie z powyższą instrukcją. Poza obszarem miasta kontaktujemy się natomiast z zarządem dróg wojewódzkich, powiatowych itp. W każdym wypadku przyda się świadek zdarzenia i zdjęcia dokumentujące szkodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here