Esencja risotto

0
fot. Wikimedia Commons

Tradycyjne włoskie risotto jest idealną potrawą dla smakoszy, jednak nie zawsze udaje nam się osiągnąć zamierzony efekt w domu. Wystarczy trzymać się paru zasad, a na pewno staniemy się mistrzami tej potrawy.

Zacznijmy od ryżu. Tu nie ma co kombinować, musimy wybrać ryż odpowiedni do risotto. Najłatwiej dostępny jest arborio o okrągłych ziarnach.

Na patelni na oliwie lub maśle szklimy szalotkę. Jednocześnie jest to odpowiedni moment, aby razem z nią podsmażyć składnik, który doda smaku, jak seler, marchewka czy por. Gdy wszystko będzie gotowe, zdejmujemy patelnię z ognia i wsypujemy na nią ryż, który również szklimy.

Kolejno następuje podlanie ryżu białym winem. Najlepiej włoskim o średniej wytrawności jak Soave czy Pinot Grigio. Cały czas mieszamy i mieszać musimy aż do nakładania na talerz.

Po wchłonięciu przez ryż wina wlewamy na patelnię trochę bulionu i również czekamy, aż zostanie wchłonięty. Podlewamy, dopóki ryż nie przestanie „pić” i osiągnie stan al dente. Pamiętajmy, iż bulion musi być cały czas bardzo gorący. On także nadaje drugą nutę – zapachu. Warto więc, aby miał w sobie jakiś motyw przewodni typu suszone grzyby czy pęczek ziół.

Składniki widoczne, jak szparagi czy kawałki kurczaka oraz przyprawy dodajemy na dwie-trzy minuty przed końcem gotowania. Używajmy maksymalnie trzech składników, aby nasze risotto miało konkretny charakter.

Przyszedł czas na dodanie parmezanu, jest on niezbędnym składnikiem risotto i musimy o nim pamiętać! Zaraz potem dorzucamy zimne masło i oczywiście mieszamy, patelnię przykrywamy i odczekujemy minutkę. Niektórzy dodają jeszcze śmietanę. Podajemy gorące. Smacznego!