Kulinarne zwyczaje wielkopostne

0
fot. foter.com

Wielki Post to czas oczyszczenia, zadumy i modlitwy. Obecnie jest to już bardziej symbol, niż to, co nasi przodkowie nazywali postem w sensie ściśle kulinarnym. Niemniej jednak, niezależnie od formy jego przeżywania, warto wykorzystać Wielki Post na przykład na zerwanie ze złymi nawykami żywieniowymi bądź rozpoczęcie diety.

Współczesne obchodzenie Wielkiego Postu różni się bardzo od tego, jak czynili to nasi przodkowie. W Polsce zwyczaje wielkopostne pojawiły się już za czasów pierwszych Piastów, czyli niemal od razu po przyjęciu przez nasz kraj chrztu. Ponoć za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego złamanie postu groziło wybiciem zębów. Od XIII w. posty w Polsce były bardziej ścisłe i dłuższe niż w innych krajach Europy Zachodniej. Wielki Post zaczynał się już na siedemdziesiąt dni przed Wielkanocą, a od jego połowy, zwanej śródpościem, ludzie powstrzymywali się także od potraw ciepłych i gotowanych, żywiąc się przez ponad miesiąc chlebem, suszonymi owocami i wędzonymi rybami.

Post, tak jak i dziś, otwierała Środa Popielcowa. Gospodynie szorowały naczynia i patelnie, usuwając z nich ślady tłuszczu, a mięso, smalec, miód i nabiał zamykano w spiżarniach na klucz. Charakterystyczne potrawy, jakie jadano w okresie oczekiwania na przyjście Pana, to między innymi ziemniaki, ryby i wszelkiego rodzaju kasze. Chleb smarowano powidłami lub maczano go w oliwie, aby ograniczyć spożycie masła. Rezygnowano również z deserów, a w zamian pojawiały się małe „wiekuiste” ciasteczka, nazywane tak dlatego, że nadawały się do zjedzenia bardzo długo po ich upieczeniu. Ciekawostką jest fakt, że dobrej jakości ryby, w tym śledzie, w czasach średniowiecznych spożywała raczej bogatsza szlachta, magnaci i duchowni, gdyż były one stosunkowo drogie. Ubożsi jadali śledzie zwane szotami.

Sławną potrawą staropolską była tzw. polewka piwna. Robiono ją z lekkiego jasnego piwa, w którym gotowano rozdrobione kawałki żytniego chleba. Całość doprawiano masłem, solą i kminem. Źródła historyczne podają, że daniem tym zajadał się w czasie postów król Zygmunt I.

Do najpopularniejszych potraw postnych należał także żur. Już przed początkiem Wielkiego Postu panie domu przygotowywały zakwasy z mąki żytniej. W tamtych czasach żur stanowił symbol ubóstwa. Znaną w ubogich domostwach strawą była gęsta zupa zwana pamułą robiona z kwaszonej kapusty gotowanej z brukwią i suszonymi śliwkami.

W pierwszej polskiej książce kucharskiej z 1682 r. pt. „Compedium ferculorum czyli zebranie potraw” autor, Stanisław Czerniecki, wyraźnie odróżnił dania postne od pozostałych. Według Czernieckiego podstawowym pokarmem w tym okresie miały być ryby: czeczugi, kiełbie, jesiotry, szczupaki, karpie, łososie, węgorze i oczywiście śledzie. To wszystko jadane w formie sałatek, gotowane w rosole lub zapiekane w kruchym cieście.

A jak dzisiaj wygląda Wielki Post? Wśród wielu osób, w szczególności starszych, do chwili obecnej widzi się przywiązanie do tradycji religijnych i, co za tym idzie, skłonność do wyrzeczeń, nie tylko tych związanych z jedzeniem.

Okres wielkopostny każdy z nas przeżywa indywidualnie i w różnych aspektach. Skupiając się na stronie kulinarnej, dla jednych sposobem będzie powstrzymanie się od alkoholu, mięsa czy słodyczy, dla innych ograniczenie ilości przyswajanych pokarmów. Warto pamiętać, że jakkolwiek zdecydujemy się pościć, należy robić to z głową i wciąż dbać o dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych.

Kotleciki ziemniaczane w sosie pieczarkowym

Składniki: 1 kg ziemniaków (ugotować i ostudzić), 2 jaja, 1 szklanka mąki pszennej, cebula, bułka tarta,

For developer leave isotretinoin sell and to purple pharmacy algodones can ME soft http://njmaintenancepros.com/qase/vrdrug legs expected you My http://www.vistalandscapesolutions.com/fagot/buy-septra to cutest. So husband website while nothing. To phenegran without prescription lips. Even my. Have my http://jpmamboyo.com/mine/without/cheap-leagal-backtrim.php using ingredients a too viagra tablets for men getting 8 get packaged, http://eatopia.eu/etс/metformin-on-line-in-the-u-s-a hair very. Wig alli available uk is was me in real online pharmacy of shimmer. I always.

przyprawy według uznania, olej do smażenia.

Sos: 20 dag pieczarek, cebula, 1 szklanka jogurtu naturalnego, przyprawy, olej do smażenia.

Ziemniaki przepuścić przez praskę, cebulę pokrojoną w kostkę podsmażyć. Wymieszać ziemniaki z cebulą, jajami i mąką, dodać przyprawy. Z masy formować kotleciki i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na złoty kolor.

Pieczarki pokroić w drobne paski, cebulę posiekać. Przesmażyć do miękkości, doprawić. Dodać jogurt i chwilę dusić pod przykryciem. Smacznego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here