Naturalne skarby zamknięte w słoiku

0
fot. sxc.hu

Słoiczek z własnym wyrobem to prawdziwy hit, bo ich robienie stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Dzięki przetworom zachowujemy smaki lata na chłodniejsze, zimowe dni. To świetny prezent dla znajomych czy krewnych oraz dowód na to, że włożyło się wiele trudu w to, aby sprawić przyjemność bliskim. I sobie!

Zawsze staram się zrobić na zimę przynajmniej kilka słoiczków domowych przetworów. Są wśród nich ogórki, grzybki, musy owocowe, dżemy i warzywa w zalewach. Gdy najbardziej wartościowe owoce i warzywa zaczynają znikać ze straganów i półek w sklepie, to ostatni dzwonek, aby zadbać o uzupełnienie zapasów – tym bardziej, że nie wszystkie z nich nadają się do przetworzenia. I choć mówi się, że przygotowanie przetworów to sprawa trudna i skomplikowana, to jeśli właściwie się do niego przygotujemy, nie sprawi nam większego problemu.

Jak wybierać owoce? Najlepiej kupować te najbardziej kształtne, dojrzałe i świeże, ale niezbyt miękkie. Nie mogą one mieć żadnych śladów zepsucia, plamek czy przebarwień, ponieważ to bardzo psuje ich smak. Owoce, które trzeba smażyć, należy myć przed samym przetwarzaniem, aby nie straciły swojej świeżości i jędrności. Natomiast owoce z pestkami trzeba wydrylować, bo pestki pozostawione na dłuższy czas w słoiku wydzielają szkodliwy kwas cyjanowodorowy (zwany potocznie pruskim).

Słoiki i butelki należy dokładnie wyszorować, wyparzyć lub wypiec w piekarniku, a potem poczekać, aż same wyschną. Nakrętki nie mogą być zardzewiałe i powgniatane, należy je również wyparzyć. Pamiętajmy, że udane przetwory w dużej mierze zależą od właściwego przygotowania słoików!

Zasada przygotowania konfitur jest bardzo prosta: proporcja 1:1 (na 1 kg owoców dajemy 1 kg cukru). Owoce kroimy niezbyt drobno i wkładamy do garnka z przykrywką, równomiernie zasypując je cukrem. Tak przygotowane zostawiamy na noc i dopiero na drugi dzień smażymy. Po doprowadzeniu do wrzenia należy regularnie usuwać tzw. szumowinę i cały czas mieszać, żeby się nie przypaliły. Owoce smażymy do uzyskania odpowiedniej gęstości (ich konsystencja ma być lekko płynna). Gorącą konfiturę przekładamy do słoików i szczelnie zamykamy. Następnie pasteryzujemy.

Soki robimy z owoców, wody i cukru. Sama przecieram owoce (już po zagotowaniu) przez sitko, aby jak najwięcej z nich zachować w soku. Szczególnym rodzajem soku jest syrop, czyli bardzo gęsty sok, który można rozcieńczać z wodą mineralną lub dodawać do herbaty. Tutaj stosuje się proporcję 1:1,5 (na litr soku dajemy około 1,5 kg cukru). Owoce doprowadzamy do wrzenia, chwilę gotujemy, następnie przecedzamy i jeszcze raz zagotowujemy. Po usunięciu szumowiny i częściowym wystudzeniu syrop przelewa się do butelek.

Dżemy to najszybsze do przygotowania przetwory, gdyż powinno się je gotować możliwie najkrócej (żeby zachować cenne pektyny). Owoce rozdrabniamy, rozgniatamy z cukrem w proporcji ok. 1: 0,3-0,5 (można użyć cukru żelującego), zlewamy sok i gotujemy przez 10-20 minut, zbierając szumowinę. Uwaga! Nie wyrzucajmy szumowiny, ostudźmy ją i zamroźmy w małych porcjach. Jest nieocenionym dodatkiem do wszelkich deserów.

Ogórki można przygotować na różne sposoby, począwszy od konserwowych, poprzez marynowane, małosolne i kiszone, aż do tych w rozmaitych zalewach. Dla najprostszej wersji, czyli ogórków kiszonych, nie potrzeba żadnego przepisu, gdyż takie ogórki możemy trzymać zamknięte w słoikach przez dłuższy czas, po prostu przerywając proces kiszenia i przechowując je w lodówce. Jeśli natomiast ktoś zdecyduje się schować je w spiżarni, należy najpierw poddać je procesowi pasteryzacji. W drugiej części artykułu opiszemy, jak przygotowywać przetwory warzywne i jak prawidłowo pasteryzować przetwory. Podamy też sprawdzone przepisy na pyszności ze słoika.