Jak przygotować dziecko na narodziny siostry lub brata?

0
fot. unsplash.com

Pojawienie się nowego członka rodziny to spora zmiana dla wszystkich domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. Nowa sytuacja wymaga wcześniejszego przygotowania. Co zrobić, żeby dziecko nie czuło się zagubione i odrzucone?

Rola starszej siostry lub brata to duże wyzwanie dla dziecka, dlatego warto wcześniej odpowiednio nastawić je na nowy etap w życiu. Najważniejsze są przede wszystkim rozmowy. Jednak dzieci są wzrokowcami i łatwiej przyswajają coś, gdy się im to zobrazuje, dlatego można wspomóc się na kilka sposobów.

Dobrym pomocnikiem będą książeczki, które opowiadają o pojawieniu się dzidziusia w domu. Oto kilka tytułów, po które warto sięgnąć: „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia”Anity Głowińskiej, „Ja też chcę mieć rodzeństwo” Astrid Lindgren, „Czekamy na dzidziusia” Emilie Beaumont i Nathalie Belineau, „Franklin czeka na siostrzyczkę” Paulette Bourgeois i Brendy Clark. Książek w tej tematyce jest naprawdę sporo, więc bez problemu znajdziecie coś w księgarniach. Po lekturze na pewno będzie łatwiej zacząć rozmowę.

Ciąża to czas przygotowań do narodzin, więc świetnym pomysłem jest włączenie pociechy w te czynności, dzięki temu będzie wiedziała, że nie jest wykluczona. Kupowanie ubranek, układanie ich w komodzie, pomoc przy składaniu łóżeczka czy urządzaniu kącika dla dzidziusia, a nawet wybór imienia sprawią, że dziecko poczuje się naprawdę wyjątkowo.

Jeśli w rodzinie lub wśród znajomych mamy niemowlę, fajnie będzie umówić się na spotkanie i pokazać dziecku, jak wygląda taki dzidziuś i co robi. Dzieci często myślą, że brat lub siostra od razu po wyjściu z brzucha zacznie z nimi budować z klocków i jeździć na rowerze, a rzeczywistość brutalnie te wyobrażenia modyfikuje. Dlatego ważne jest też zaangażowanie starszaka w pomoc przy noworodku. Może opowiadać bajeczki, śpiewać kołysanki czy chociażby podawać pampersy. Cokolwiek, byle mógł czuć się potrzebny.

Zanim nowy członek rodziny pojawi się na świecie i rodzice mają jeszcze trochę więcej czasu, należy go dobrze wykorzystać i zapewnić dziecko, że później wiele się zmieni, ale nadal będziecie razem robić wspaniałe rzeczy, a co najważniejsze, będziecie wciąż kochać tak samo mocno.

Tekst dla rodzicedzieci.pl.