fot. freeimages.com

Wielkanoc już za parę dni. To czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a na świątecznych stołach rozkwitają barwy wiosny. Sprawmy, aby nie tylko potrawy, ale również wystrój naszych domów wytwarzał radosny i uroczysty nastrój, z jakim kojarzą się te święta.

W marketach aż roi się od różnych akcesoriów i gadżetów świątecznych: od serwetek, obrusów i fartuszków, poprzez podstawki na jajka w kształcie zajączków czy kurczaków, po serwetniki, talerze i filiżanki. Taka zastawa przydaje się właściwie tylko raz w roku i aby ją skompletować, potrzebowalibyśmy z pewnością niemałej sumy pieniędzy. Przy odrobinie fantazji i zdolności manualnych z pomocą naszych milusińskich możemy stworzyć naprawdę niesamowite ozdoby świąteczne z wszystkiego, co tylko znajdziemy pod ręką. I wcale nie musimy mieć wielkiego budżetu.

Miękkie ozdóbki-przytulanki. Do wykonania potrzebne będą: resztki materiału lub filcu, igła, nitka, wata, wstążka z materiału, guziki, kolorowe piórka, włóczka. Z kawałków starych materiałów powycinajmy kształty kury, zajączka lub baranka, po parze na każdą z ozdób. Obie części zszyjmy ze sobą, wypełniając wnętrze watą. Doszyjmy kawałek wstążki lub tasiemki, tak aby móc powiesić naszą ozdobę. Z guzików powstaną oczy naszego zwierzaka. Jeżeli posiadamy kolorowe piórka (są dostępne w sklepach z materiałami plastycznymi), możemy je wykorzystać jako skrzydła i ogon kury. Do kształtu baranka podklejajmy kawałki włóczki – będzie imitowała jego runo.

Jajka na patyku. Aby je wykonać, potrzebujemy: patyki do szaszłyków, wydmuszki, farbki plakatowe, kawałki rafii lub wstążki, ewentualnie klej Magik lub błyskawiczny. Pierwszym krokiem jest ozdobienie wydmuszek. Ja polecam pomalowanie ich farbami plakatowymi, bo dzięki temu staną się twardsze i bardziej odporne na stłuczenie, ale ozdobić możemy je każdą techniką, jaka tylko przyjdzie nam do głowy. Gdy pisanka będzie już gotowa, delikatnie nabijmy ją na patyk do szaszłyka. Na koniec zawiążmy na patyku kokardkę z rafii lub tasiemki. Takie jajka możemy postawić w wazonie na świątecznym stole lub powbijać do ziemi, w której trzymamy kwiatki doniczkowe.

Rzeżucha w skorupkach po jajkach. Do stworzenia tej ozdoby przydadzą się wydmuszki lub skorupki z ugotowanych jajek (musimy ściągnąć całą połówkę z obieranego jajka) oraz rzeżucha na wacie. Jeżeli będziemy ostrożni, z jednej wydmuszki powstaną dwie ozdoby. Możemy przekroić wydmuszkę delikatnie ostrym nożem albo nakłuć ją wykałaczką lub patykiem do szaszłyka i przepołowić. Do wnętrza wkładamy wysianą wcześniej na wacie rzeżuchę. Całość dopełni mała kurka posadzona na środku. Tą ozdobą pięknie udekorujemy stół, stawiając po jednej przy każdym nakryciu.

Talerzyki na słodkości w stylu decoupage. W wersji uproszczonej potrzebujemy: serwetki z motywami świątecznymi, stare niepotrzebne talerze ze szkła czy porcelany (najlepiej gładkie, bez uwypukleń), klej, lakier bezbarwny (może być do paznokci lub do drewna), pędzelek. Wycinamy z serwetki motyw świąteczny, który nas interesuje. Za pomocą kleju przyklejamy go do talerza i czekamy, aż wyschnie. Następnie malujemy całość cienką warstwą lakieru. Pozostawiamy do wyschnięcia. Na takim talerzu nie zjemy wprawdzie obiadu, ale z pewnością będzie on idealnym naczyniem na cukierki lub czekoladowe jajka i świetnym pomysłem na świąteczny upominek.

Powyższe ręcznie wykonane dekoracje to jedynie kilka z wielu, jakie wraz z dziećmi i ku ich wielkiej radości możemy przygotować na Wielkanoc. Nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale też pozwolą maluchom zaangażować się w przygotowania do świąt i spędzić niezapomniane chwile w gronie najbliższych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię