Otwórz swoją stronę – już czas

0

– Jeszcze tylko pół roku zostało na dostosowanie publicznych stron internetowych zgodnie z polskimi wymogami prawnymi – alarmują specjaliści z fundacji Media 3.0 z Rybnika.  Niestety rzadko która instytucja ma tego świadomość.

Do końca maja 2015 roku wszystkie instytucje finansowane ze środków publicznych mają obowiązek prawny dostosować swoje strony dla osób z niepełnosprawnością zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Obowiązek ten wynika z Rozporzadzenia Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r.

Czym jest standard WCAG 2.0? – Ogólnie mówiąc, jest to szereg norm, które powinna spełniać strona internetowa, tak aby jej użytkownik mógł jak najłatwiej się po niej poruszać. Standard ten ważny jest szczególnie dla osób niewidomych, które często nie są w stanie zapoznać się z treściami na stronach urzędów czy organizacji pozarządowych. Najczęstszym problemem jest zamieszczanie informacji w postaci grafik i chaotyczne rozmieszczenie informacji na stronie – przyznaje Jakub Król z fundacji Media 3.0, koordynator projektu otwórzstrone.pl.

Fundacja Media 3.0 z Rybnika właśnie rozpoczęła projekt, dzięki któremu każdy podmiot będzie mógł dostosować swą stronę internetową ze wsparciem specjalistów od ICT dla osób niepełnosprawnych, otrzymując przy tym wsparcie w postaci dofinansowania nawet do 60 proc. kosztów dostosowania. – Projekt otwórzstrone.pl ma przede wszystkim na celu zwiększenie liczby dostosowanych stron do wymaganych standardów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wymóg ten dotyczy wszystkich podmiotów realizujących zadania publiczne, czyli zarówno urzędów, jak i organizacji pozarządowych i firm otrzymujących dotacje np. z Unii Europejskiej – mówi Jakub Król.

– Dostosowanie strony publicznej do wymogów prawnych nie powinno być odbierane przez instytucje w kategoriach przykrego obowiązku. Jest to zmiana konieczna zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i wizerunkowego. Spełnienie standardów dostępności to krok do ułatwienia życia wszystkim, niepełnoprawnym, osobom starszym czy słabiej wykształconym, na której skorzysta każda instytucja publiczna czy organizacja pozarządowa – mówi Sylwia Mazurek z fundacji Media 3.0.

Jak otrzymać wsparcie? – Wystarczy wejść na stronę otwórzstrone.pl i wypełnić formularz lub napisać do nas e-maila. Udzielimy wszelkich informacji. W naszej fundacji pracują specjaliści z zakresu ICT dla osób niepełnosprawnych, zdobywający za swoją pracę uznanie i nagrody na całym świecie – zapewnia Sylwia Mazurek.

Nadesłano przez: Fundacja Media 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here