fot. SAGOT

We wrześniu w mysłowickim Liceum Ogólnokształcącym nr 2 rozpoczęły się zajęcia samoobrony w systemie Krav Maga prowadzone przez zespół instruktorów firmy SAGOT.

O tej niezwykle skutecznej sztuce samoobrony rozmawiamy z Michałem Sogiem, członkiem SAGOT TEAM, posiadaczem izraelskich uprawnień Instruktora Cywilnego Krav Maga.

Magdalena Gawlas: Czym tak właściwie jest Krav Maga i skąd się wywodzi?

Michał Sog: Krav Maga to izraelski system samoobrony i walki wręcz. Jego początki sięgają lat 40. XX wieku, kiedy osady żydowskie musiały bronić się przed nazistowską agresją. Krav Maga jest do dzisiaj rozwijana i udoskonalana tak, by prosto i skutecznie móc odpowiedzieć na aktualnie najczęściej występujące zagrożenia (np. 20 lat temu nikt u nas nie słyszał o atakach maczetą – dziś są one coraz częstsze).

Dla wielu osób Krav Maga staje się również formą stylu życia. Stosowanie się do jej prostych zasad skutkuje wzrostem samokontroli i poczucia bezpieczeństwa. Krav Maga uczy jak rozpoznawać i unikać niebezpiecznych sytuacji, deeskalować agresję, a w razie konieczności skutecznie odeprzeć atak i oddalić się w bezpieczne miejsce.

Krav Maga zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Co takiego wyróżnia ją spośród innych sztuk walki?

Przede wszystkim skuteczność i prostota! Krav Maga bazuje na najprostszych odruchach, przez co jest dużo łatwiej przyswajalna. Dodatkowo bogato rozwinięta metodyka nauczania sprawia, że praktycznie każdy może nauczyć się skutecznie bronić (zarówno drobne i słabsze, jak i rosłe osoby).

Skuteczność Krav Maga opiera się na prostocie i jednej zasadzie: brak zasad. W dzisiejszych czasach na ulicy nie ma już szarmanckich potyczek w asyście sekundantów. Dzisiaj agresorzy atakują grupą, nieraz będąc uzbrojonymi w pałki i noże, a potyczka kończy się pobiciem do nieprzytomności dopiero wtedy, gdy napastnicy zmęczą się kopaniem. Chcąc dać swoim studentom szanse na przetrwanie, musimy zaadaptować się do brutalnych warunków – tutaj nie ma sędziów, kategorii wagowych, odklepania czy „poddania się”. Atakowanie stref wrażliwych, takich jak strefa kroku, twarz, szyja i kolana pozwala znacznie przechylić szalę zwycięstwa na korzyść ofiary.

Dodatkowym atutem jest kształtowanie psychiki i mentalności samych ćwiczących. Staramy się uczyć ich asertywności, pewności siebie, odwagi i dążenia do celu – niezależnie od stojących na drodze przeszkód. Są to umiejętności, które przydają się również w życiu codziennym i mogą znacznie poprawić komfort i poziom życia.

To dość brutalny system samoobrony. Czy trzeba mieć określone predyspozycje, żeby rozpocząć trening?

Jedyne konieczne predyspozycje to zdolność i chęć do aktywności fizycznej – reszta dzięki regularnemu treningowi przyjdzie sama. Przez ostatnie lata obserwujemy coraz większe zainteresowanie kobiet Krav Magą – świetnie sobie radzą na zajęciach i w życiu, a swoją ambicją i samozaparciem niejednokrotnie przewyższają wielu mężczyzn.

Zajęcia Krav Maga skutecznie uczą mówienia „NIE”, mediacji i łagodzenia konfliktów – sama walka jest rozwiązaniem ostatecznym. Dlatego uważam też, że słowo „brutalny” należy zastąpić słowem „skuteczny” – w każdej sytuacji dajemy agresorowi opcje do wyboru – od niego zależy, jak zakończy się starcie (w przypadku chęci ataku – na pewno dla niego bardzo boleśnie…).

 Co należy zrobić, aby zapisać się do mysłowickiej sekcji?

Wystarczy przyjść na zajęcia. Należy wypisać formularz uczestnika (w którym m.in. jest niezwykle dla nas ważne oświadczenie o niekaralności) i śmiało można brać udział w zajęciach. Warto też śledzić nasz fanpage i stronę www – często są tam zamieszczane kupony rabatowe i inne informacje dotyczące dodatkowych akcji.

Kiedy i gdzie odbywają się treningi?

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i czwartek o między godz. 18 a 19.30 w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mikołowskiej 3. Wszystkie informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej www.kravmaga.sagot.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię