fot. AlterFest

W ciągu sześciu lat ściągnął do naszego miasta ponad siedemdziesięciu artystów i tysiące miłośników muzyki alternatywnej. W branżowych mediach zdążył wyrobić sobie renomę, trzykrotnie zdobywając tytuł wydarzenia roku. Podczas tegorocznego AlterFestu, którego budżet jest prawie dwukrotnie większy niż w roku ubiegłym, usłyszymy w Mysłowicach największe gwiazdy polskiej alternatywy.

Kiedy startował w 2012 r., AlterFest był prawie dziesięciodniowym wydarzeniem, odbywającym się głównie w mysłowickich pubach. Podczas trzeciej edycji w 2014 r. festiwal przyjął formułę, którą znamy dziś. Koncerty odbywały się przez trzy dni w dwóch wyjątkowych miejscach: kościele ewangelickim przy ul. Powstańców i dawnym kinie Adria przy Grunwaldzkiej. W 2016 r. kościół ewangelicki został gospodarzem całego AlterFestu. W ciągu tych sześciu lat impreza ściągnęła do naszego miasta tysiące miłośników muzyki alternatywnej, a na scenie zaprezentowało się ponad siedemdziesięciu artystów, a wśród nich m.in. Mikromusic, Gaba Kulka, Dick4Dick, Daniel Spaleniak, Baasch, Patrick the Pan, xxanaxx, Jóga czy Lorein.

Jak podkreśla Łukasz Prajer z Mysłowickiego Ośrodka Kultury, pomysłodawca AlterFestu, miejskie święto muzyki alternatywnej odwiedzają melomani z całej Polski. Docenili je także dziennikarze i czytelnicy portalu somusic.pl, trzy lata z rzędu, w 2015, 2016 i 2017 r., przyznając imprezie drugie miejsce w plebiscycie na wydarzenie roku. W tym roku AlterFest z jeszcze jednego powodu stanie w szranki z największymi polskimi festiwalami. Odbywają się one latem, a nasza rodzima impreza, choć do tej pory była wiosenną, również została zaplanowana na wakacje, a konkretnie na 20 i 21 lipca. – Termin festiwalu zmienił się, ponieważ początkowo planowaliśmy, aby tegoroczny AlterFest był niewielką imprezą plenerową. Ostatecznie jednak postanowiliśmy zostać w kościele ewangelickim. Zmiana daty wpłynie na komfort uczestnictwa w festiwalu, wyższa temperatura na zewnątrz sprawi, że również w kościele będzie cieplej niż w poprzednich latach – mówi Łukasz Prajer. I dodaje, że mocno wierzy w to, że AlterFest poradzi sobie z silną letnią konkurencją.

Mysłowicki festiwal ma bowiem w tym roku asa w rękawie. Dzięki temu, że stale zyskuje na popularności, zainteresowali się nim sponsorzy, a urząd miasta sięgnął głębiej do kieszeni i przyznał imprezie dużo większe dofinansowanie niż dotychczas. – Tym razem dotacja miasta dla AlterFestu jest ponad dwukrotnie wyższa niż w roku poprzednim. Oprócz tego otrzymaliśmy środki z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo, już po raz kolejny,mamy wsparcie od sponsorów, firm On Lemon i Time Security. Po raz pierwszy sponsorem festiwalu został także Browar Zamkowy Racibórz. W tym roku nasz budżet jest największy w historii, co pozwoliło na zaproszenie najważniejszych przedstawicieli polskiej alternatywy, takich jak The Dumplings, Bokka czy L.Stadt – tłumaczy Prajer.

Kogo zobaczymy zatem podczas siódmej edycji AlterFestu? W piątek 20 lipca w kościele ewangelickim zagrają Bukowicz, Żal, Trupa Trupa, Baasch, Iowa Super Soccer i The Dumplings. W sobotę 21 lipca na scenie pojawią się Wojtek Szczepanik, Wczasy, L.Stadt, Małe Miasta, Bokka i Carsky. – Muzyka, wzorem poprzednich lat, będzie bardzo różnorodna. Usłyszymy m.in elektropopowy duet The Dumplings czy grający synthpop zespół Bokka. Wystąpią także indie-rockowe grupy L.Stadt i Trupa Trupa: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów za granicą, grający na najważniejszych europejskich festiwalach, mający za sobą także koncerty w USA. W tym roku nie zabraknie również hip-hopu. Drugiego dnia festiwalu zagra duet Małe Miasta, łączący hip-hop z odważnymi elektronicznymi brzmieniami. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się koncert młodego pianisty Wojtka Szczepanika. Usłyszymy także mysłowicki zespół Iowa Super Soccer, który po kilku latach przerwy wraca do koncertowania – wylicza Łukasz Prajer. Bilety w cenie 40-60 zł są już dostępne na www.kupbilecik.pl, ale musicie się spieszyć, bo ich ilość jest ograniczona.

Przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym do wygrania są dwie pojedyncze wejściówki na festiwal. Żeby o nie powalczyć, wyślijcie na adres a.olszewska@gazetamyslowicka.com swoje imię i nazwisko i napiszcie, na którą z tegorocznych gwiazd czekacie najbardziej. Macie czas do 22 czerwca włącznie. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosujemy dwóch zwycięzców, których nagrodzimy biletami. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię