AlterFest wraca w lipcu. Sprawdź, kto zagra i zgarnij bilety

0
fot. AlterFest

W ciągu sześciu lat ściągnął do naszego miasta ponad siedemdziesięciu artystów i tysiące miłośników muzyki alternatywnej. W branżowych mediach zdążył wyrobić sobie renomę, trzykrotnie zdobywając tytuł wydarzenia roku. Podczas tegorocznego AlterFestu, którego budżet jest prawie dwukrotnie większy niż w roku ubiegłym, usłyszymy w Mysłowicach największe gwiazdy polskiej alternatywy.

Kiedy startował w 2012 r., AlterFest był prawie dziesięciodniowym wydarzeniem, odbywającym się głównie w mysłowickich pubach. Podczas trzeciej edycji w 2014 r. festiwal przyjął formułę, którą znamy dziś. Koncerty odbywały się przez trzy dni w dwóch wyjątkowych miejscach: kościele ewangelickim przy ul. Powstańców i dawnym kinie Adria przy Grunwaldzkiej. W 2016 r. kościół ewangelicki został gospodarzem całego AlterFestu. W ciągu tych sześciu lat impreza ściągnęła do naszego miasta tysiące miłośników muzyki alternatywnej, a na scenie zaprezentowało się ponad siedemdziesięciu artystów, a wśród nich m.in. Mikromusic, Gaba Kulka, Dick4Dick, Daniel Spaleniak, Baasch, Patrick the Pan, xxanaxx, Jóga czy Lorein.

Jak podkreśla Łukasz Prajer z Mysłowickiego Ośrodka Kultury, pomysłodawca AlterFestu, miejskie święto muzyki alternatywnej odwiedzają melomani z całej Polski. Docenili je także dziennikarze i czytelnicy portalu somusic.pl, trzy lata z rzędu, w 2015, 2016 i 2017 r., przyznając imprezie drugie miejsce w plebiscycie na wydarzenie roku. W tym roku AlterFest z jeszcze jednego powodu stanie w szranki z największymi polskimi festiwalami. Odbywają się one latem, a nasza rodzima impreza, choć do tej pory była wiosenną, również została zaplanowana na wakacje, a konkretnie na 20 i 21 lipca. – Termin festiwalu zmienił się, ponieważ początkowo planowaliśmy, aby tegoroczny AlterFest był niewielką imprezą plenerową. Ostatecznie jednak postanowiliśmy zostać w kościele ewangelickim. Zmiana daty wpłynie na komfort uczestnictwa w festiwalu, wyższa temperatura na zewnątrz sprawi, że również w kościele będzie cieplej niż w poprzednich latach – mówi Łukasz Prajer. I dodaje, że mocno wierzy w to, że AlterFest poradzi sobie z silną letnią konkurencją.

Mysłowicki festiwal ma bowiem w tym roku asa w rękawie. Dzięki temu, że stale zyskuje na popularności, zainteresowali się nim sponsorzy, a urząd miasta sięgnął głębiej do kieszeni i przyznał imprezie dużo większe dofinansowanie niż dotychczas. – Tym razem dotacja miasta dla AlterFestu jest ponad dwukrotnie wyższa niż w roku poprzednim. Oprócz tego otrzymaliśmy środki z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo, już po raz kolejny,mamy wsparcie od sponsorów, firm On Lemon i Time Security. Po raz pierwszy sponsorem festiwalu został także Browar Zamkowy Racibórz. W tym roku nasz budżet jest największy w historii, co pozwoliło na zaproszenie najważniejszych przedstawicieli polskiej alternatywy, takich jak The Dumplings, Bokka czy L.Stadt – tłumaczy Prajer.

Kogo zobaczymy zatem podczas siódmej edycji AlterFestu? W piątek 20 lipca w kościele ewangelickim zagrają Bukowicz, Żal, Trupa Trupa, Baasch, Iowa Super Soccer i The Dumplings. W sobotę 21 lipca na scenie pojawią się Wojtek Szczepanik, Wczasy, L.Stadt, Małe Miasta, Bokka i Carsky. – Muzyka, wzorem poprzednich lat, będzie bardzo różnorodna. Usłyszymy m.in elektropopowy duet The Dumplings czy grający synthpop zespół Bokka. Wystąpią także indie-rockowe grupy L.Stadt i Trupa Trupa: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów za granicą, grający na najważniejszych europejskich festiwalach, mający za sobą także koncerty w USA. W tym roku nie zabraknie również hip-hopu. Drugiego dnia festiwalu zagra duet Małe Miasta, łączący hip-hop z odważnymi elektronicznymi brzmieniami. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się koncert młodego pianisty Wojtka Szczepanika. Usłyszymy także mysłowicki zespół Iowa Super Soccer, który po kilku latach przerwy wraca do koncertowania – wylicza Łukasz Prajer. Bilety w cenie 40-60 zł są już dostępne na www.kupbilecik.pl, ale musicie się spieszyć, bo ich ilość jest ograniczona.

Przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym do wygrania są dwie pojedyncze wejściówki na festiwal. Żeby o nie powalczyć, wyślijcie na adres a.olszewska@gazetamyslowicka.com swoje imię i nazwisko i napiszcie, na którą z tegorocznych gwiazd czekacie najbardziej. Macie czas do 22 czerwca włącznie. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosujemy dwóch zwycięzców, których nagrodzimy biletami. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here