26. finał WOŚP: wielka pomoc dla najmniejszych Polaków

0
fot. Dariusz Wójtowicz

Wsparcie podstawowych oddziałów neonatologicznych, czyli pomoc noworodkom, będzie celem 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia mieszkańcy naszego miasta, jak zwykle, także będą mogli wrzucić pieniądze do „puchy” oraz pobawić się podczas koncertów i licytacji w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Tradycyjnie już mysłowicki sztab WOŚP działa w Placówce nr 1 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Mikołowskiej. Szefuje mu Tomasz Wybraniec. – Nasz sztab został powołany już po raz 16. To właśnie stąd ok. 300 wolontariuszy już o godz. 7 wyjdzie kwestować na mysłowickie ulice – mówi.

W drugą niedzielę stycznia wolontariuszy z kolorowymi puszkami spotkamy w całym mieście, ale „wrzutka do puchy” to nie jedyna możliwość, by wesprzeć Orkiestrę. W Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 o godz. 16 wystartuje koncert, a wraz z nim licytacje fantów. Wszystkie pozyskane w ten sposób środki wpłyną oczywiście na konto WOŚP. Co będzie można wylicytować? – Długopis Waterman z wygrawerowanym podpisem prezydenta Edwarda Lasoka, bieliznę dobraną przez profesjonalną brafitterkę, książkę Jarosława Mikołajewskiego „Terromoto” z autografem autora, płytę zespołu Konopians czy kalendarz szkoły tańca StageART – wylicza Łukasz Prajer z MOK. Ale to zdecydowanie nie wszystko, bo zbiórka fantów potrwa aż do 12 stycznia. – Liczymy na to, że mieszkańcy i przedsiębiorcy włączą się w akcję i przyniosą nam kolejne rzeczy, które będą mogły zostać zlicytowane. Mogą być to różnego rodzaju pamiątki, ciekawe przedmioty, bony na zakupy bądź jakąś usługę. Właściwie może to być niemal wszystko – mówi Prajer.

O oprawę muzyczną tego dnia zadbają z kolei: Włodzimierz, młody mysłowicki wokalista, kompozytor i instrumentalista, Postman, czyli solowy akustyczny projekt muzyka ukraińskiej grupy 5 Vymir Kostiantyna Pocztara, Animators, sosnowiecki zespół poruszający się wokół szeroko pojętego rocka alternatywnego, a także Besides, zwycięzcy ósmej edycji telewizyjnego show „Must Be The Music”. Wstęp na 26. finał WOŚP w MOK jest oczywiście wolny.

Neonatologia była celem finałów WOŚP już siedmiokrotnie, dzięki czemu na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę prawie 122 mln zł. Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyny była kompleksowo wspierana przez fundację WOŚP w 2013 r. Od tego czasu mija już pięć lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale. Stąd decyzja fundacji o wsparciu podstawowych oddziałów neonatologicznych.

A już teraz na stronie www.wosp.org.pl możecie śledzić wirtualny licznik, który na bieżąco pokazuje sumę pieniędzy zebraną podczas 26. finału WOŚP. W styczniu 2017 r. padł rekord: przekazaliśmy Orkiestrze 105,5 mln zł. Również Mysłowice osiągnęły wówczas historyczny wynik. Do puszek wrzuciliśmy ponad 52 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here