Wywodzące się z Mysłowic Hospicjum Cordis już od 23 lat otacza specjalistyczną, bezpłatną opieką medyczną i udziela wsparcia dzieciom i osobom dorosłym w terminalnej fazie choroby nowotworowej. To opieka zarówno stacjonarna, jak i domowa. Do chorych dzieci zespół lekarzy i pielęgniarek dojeżdża nawet do 100 km.

Główne zadania hospicjum polegają na zwalczaniu bólu i innych objawów somatycznych towarzyszących chorobie nowotworowej, poprawie jakości życia i sprawności chorych przez rehabilitację ruchową oraz działaniach z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii, łagodzeniu cierpienia fizycznego, psychicznego i duchowego, a także na całościowej pomocy i wsparciu rodziny w okresie opieki nad chorym oraz w czasie żałoby.

– Obecnie jesteśmy jednym z największych hospicjów stacjonarnych w Europie. Kubatura budynku, w którym od prawie 3 lat mieści się siedziba Cordis, liczy 6 tysięcy metrów – mówi Izabela Życzkowska, rzecznik prasowy hospicjum. – Staramy się, by opieka którą sprawujemy nad chorymi była na odpowiednim, europejskim poziomie, by naszym podopiecznym nie brakowało zarówno leków i środków medycznych, jak i poczucia bezpieczeństwa oraz wsparcia. Ale to wszystko kosztuje… Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa wydatki hospicjum jedynie w ok. 60 %, o resztę musimy starać się sami. Dlatego z pomocą „Ludzi o Wielkich Sercach” organizujemy różne akcje charytatywne, z których pozyskujemy dodatkowe fundusze – dodaje.

Taka właśnie akcja miała miejsce w sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury w niedzielę, 10 listopada. Zespół AKAD z MDK w Jaworznie wystawił tam musical „Czas”, który zorganizowano na prośbę mamy Doriana. Chłopiec przebywał pod opieką Hospicjum Cordis w Mysłowicach w 2012 roku – zmarł 13 września 2012 r., mając zaledwie 14 lat. Bardzo wdzięczna za miłość i opiekę, jakiej doznał Dorian, jego mama poprosiła o taki charytatywny spektakl, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na potrzeby hospicjum. – Dodatkowe fundusze przeznaczamy na leki, środki medyczne, krew, preparaty krwiopochodne itp. – informuje Izabela Życzkowska. – Ponadto w Hospicjum Cordis na stałe mieszka troje chorych dzieci opuszczonych przez rodziców, których potrzeby są finansowane jedynie dzięki pieniądzom uzyskanym od sponsorów.

Z kolei 22 listopada o godz. 19 w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek (Plac Sejmu Śląskiego 2) odbędzie się koncert charytatywny zespołu Dżem. Cały dochód również zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Hospicjum Cordis. Jest to już trzeci koncert tego zespołu dla hospicjum. Organizatorzy postanowili, że będzie to elegancka impreza kulturalna, połączona z aukcją m.in. przedmiotów rękodzieła artystycznego autorstwa podopiecznych hospicjum. Bilety na koncert można kupić za pośrednictwem www.ticketportal.pl.

Hospicjum Cordis ma w planach kolejne akcje charytatywne, w tym koncerty i aukcje, o których będziemy na bieżąco informować. Uczestnicząc w nich można bardzo pomóc i wesprzeć podopiecznych, dla których każdy grosz ma ogromne znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię