Mysłowiczanie podczas adoracji żłóbka w katowickiej bazylice

0
fot. nadesłano

W sobotę 19 stycznia w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach odbyła się doroczna adoracja żłóbka, w której uczestniczyli chórzyści i muzycy Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także chór Szkoły Podstawowej nr 4 z Bończyka.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15, gdy poczty sztandarowe obecnych w świątyni chórów, ze sztandarem ŚlZChiO w Katowicach na czele, pokłoniły się Dzieciątku i zajęły miejsce wokół ołtarza. Następnie do kościoła weszła służba liturgiczna pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Olszowskiego i kapelana ŚlZChiO ks. prof. Antoniego Reginka, który przygotował liturgię adoracji. Wspólny śpiew połączonych chórów poprowadziła z ambony dyrektor artystyczna związku prof. Iwona Melson, natomiast akompaniowała orkiestra dęta Tauron Wytwarzanie S.A. Elektrowni Łaziska pod batutą Bogusława Plichty.

W adoracji uczestniczyło ok. 30 znakomitych śląskich chórów, wśród nich m.in. Modus Vivendi z Katowic-Piotrowic, Słowiczek z Popielów, Dzwon z Orzesza, Lutnia z Chorzowa czy Słowiczek z Rudy Śląskiej-Wirka. W tak wyjątkowym gronie wystąpił również chór Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego w Mysłowicach pod opieką mgr. Kamila Szczechli. Młodzież zaprezentowała dwie XVIII-wieczne kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Wśród nocnej ciszy”. Znane pieśni zaśpiewane przez młodych wykonawców przy akompaniamencie skrzypiec w majestacie żłóbka stworzyły wyjątkowy nastrój. To było niezwykłe przeżycie nie tylko dla młodych chórzystów, ale również dla ich rodziców i licznie zgromadzonych uczestników adoracji. Warto nadmienić, że wśród słuchaczy była grupa z Mysłowic, a wśród nich dr Krystyna Bliwert, żona wybitnego mysłowickiego kompozytora Mirosława Bliwerta, matka Joanny Bliwert-Hoderny, dyrygentki mysłowickiego chóru Jubilate Deo.

Zaproszenie młodzieży do udziału w tak ważnej dla regionu uroczystości to dowód troski o pielęgnowanie pięknych tradycji bożonarodzeniowych, a zarazem kształtowanie wrażliwości muzycznej i duchowej młodego pokolenia.

Na zakończenie adoracji prezes związku Roman Warzecha przedstawił zgromadzonym plany i zamierzenia instytucji na rok 2019, któremu patronuje Stanisław Moniuszko.

Wszyscy chórzyści zostali nagrodzeni brawami. Na zakończenie uroczystości odśpiewali „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”, prosząc o błogosławieństwo dla śląskich chórów i orkiestr na kolejny, 109. rok działalności. Piękna muzyka wzbogacona komentarzem literackim przygotowanym przez ks. prof. Antoniego Reginka i wspólna modlitwa pozostaną na długo w naszych sercach.

Nadesłano: Anna Ciach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here