Kościół ewangelicki rozbrzmiał muzyką gospel

0
fot. UM

Już po raz czwarty w naszym mieście odbyły się warsztaty gospel, które poprowadziła prof. Monika Zytke. Inicjatorką tych spotkań muzycznych jest od początku prezes mysłowickiego stowarzyszenia Amadeusz Joanna Bliwert Hoderny wraz z parafią ewangelicko-augsburską i II Liceum Ogólnokształcącym.

W warsztatach 1 i 2 października wzięło udział ponad 100 miłośników śpiewu w wieku od 8 do niemal 80 lat. Prof. Zytke była zachwycona organizacją imprezy, chórem, ale też aktywną publicznością, która podczas koncertu bawiła się razem z wykonawcami, klaszcząc i śpiewając. – Jesteśmy przecież miastem dobrze brzmiącym i to podczas tego wydarzenia było widać i słychać – podkreślił obecny na koncercie prezydent Edward Lasok.

Na warsztaty zapisało się 136 osób – to ogrom w porównaniu z pierwszymi tego typu przedsięwzięciami. Do końca dotrwało ponad 110 śpiewaków, był to więc wielki, wspaniale brzmiący chór. – Wszyscy chórzyści opanowali program w ciągu jednego dnia, drugi był już tylko powtórką – mówi prof. Zytke.

Język angielski był problemem dla starszych osób, ale dzieci i młodzież była zachwycona. Próby trwały kilkanaście godzin, najpierw w auli II LO, a potem w kościele ewangelicko-augsburskim. Koncert pokazał, że muzyka jednoczy ludzi w każdym wieku.

Prof. Zytke jest świetną dyrygentką, która współpracowała z Natalią Niemen, Mieczysławem Szcześniakiem, Antoniną Krzysztoń i Juniorem Robinsonem. Założyła ogólnopolski chór gospel Et in terra. Jest dyrektorem instytutu muzyki i wykładowcą w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Z mysłowiczanką Joanną Bliwert Hoderny poznały się na warsztatach w Austrii. Dzięki niej w repertuarze chóru Jubilate Deo pojawiła się muzyka hebrajska.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here