Zespół Muzyki Dawnej Canta na Międzynarodowym Festiwalu Poloneza

0
fot. nadesłano

Zespół Muzyki Dawnej Canta otrzymał nagrodę specjalną na 2. Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce, który odbył się w Warszawie w ubiegłą niedzielę 15 maja.

Międzynarodowy Festiwal Poloneza to jedyny taki festiwal w Europie i jeden z najważniejszych festiwali tańca historycznego w Polsce, bo stawia na bezpośrednią interakcję z odbiorcą w nietypowych dla tańca miejscach. Motywem przewodnim tegorocznej edycji był taniec, który wyzwala narodową dumę.

Impreza stanowiła wyjątkową podróż po historii poloneza. Organizatorzy postanowili pokazać jego pozycję w kanonie polskiego tańca oraz przemiany w tym gatunku, które odcisnęły swoje piętno i dały życie nowym, współczesnym formom poloneza. Wspaniałe stroje historyczne, ludowe, współczesne, performensy oraz happeningi – to wszystko można było zobaczyć w ramach festiwalu w warszawskiej dzielnicy Bielany. W imprezie wzięło udział ponad 160 artystów z całego świata.

Festiwal rozgrywany był w trzech kategoriach: wokalnej, instrumentalnej oraz tanecznej. Zespół Muzyki Dawnej Canta z Mysłowic stanowił najmłodszą wiekowo grupę wykonawców podczas przeglądu i brał udział w muzycznej batalii w kategorii instrumentalnej.

Grupa istnieje od 10 lat i w tym roku obchodzi swój jubileusz. Składa się z Grajków Jego Królewskiej Mości: Małgorzaty Majcherczyk, Darii Kudły, Antoniego Chojnowskiego, Mateusza Oleja i Wioletty Gąsior. Obok zespołu grajków istnieje 20-osobowa grupa tancerzy w różnym wieku: od sześciolatków do dorosłych.

Zespół ma już na swoim koncie nagrody i wyróżnienia: Nagrodę Senatora Rzeczypospolitej zdobytą w Jaworznie, Grand Prix, nagrodę specjalną i główną Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Mysłowicach, pierwsze miejsce w Wojewódzkim Festiwalu w Lędzinach i pierwsze miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Poloneza. Grupa występuje na festynach rycerskich, zamkach czy biesiadach dworskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here