„aMOK literacki” z prof. Ryszardem Koziołkiem

0
Plakat MOK

Czy literatura jest niezbędna do życia? Czy tylko poprzez literaturę możemy opowiedzieć nasze doświadczenie? Czy kultura może obejść się bez literatury? O tym opowie prof. Ryszard Koziołek, który będzie gościem styczniowego „aMOKu literackiego”. Spotkanie z autorem książki „Dobrze się myśli literaturą” odbędzie się 31 stycznia o godz. 18 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp wolny!

Gościem trzeciego spotkania z cyklu „aMOK literacki” będzie Ryszard Koziołek, literaturoznawca i profesor Uniwersytetu Śląskiego, laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyki za książkę „Ciała Sienkiewicza”. – Podczas spotkania porozmawiamy o książce profesora „Dobrze się myśli literaturą”. To znakomity zbiór esejów o literaturze, a mało kto tak interesująco dzisiaj czyta literaturę i tak pasjonująco o niej opowiada – mówi Artur Madaliński, dyrektor MOK, który poprowadzi spotkanie.

W swojej książce Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Rzecz jasna można to robić, pomijając teksty literackie, ale, jak przekonuje autor, czytanie ulepsza nasze myślenie. W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków, jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek, oraz pisarzy współczesnych: Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

Spotkanie z Ryszardem Koziołkiem będzie trzecim wydarzeniem w ramach „aMOKu literackiego”, nowego projektu MOK, w ramach którego odbywają się spotkania z autorami książek, pisarzami i publicystami. Cykl został zainaugurowany 26 października spotkaniem z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem, współautorem książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”. W listopadzie gośćmi „aMOKu…” byli Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy biografii słynnego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki.

Nadesłano przez: MOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here