„Likwidator ’44” – recenzja

0
Okładka książki

„Likwidator ’44” to powieść osadzona w realiach okupowanej Warszawy tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Autor bardzo ciekawie zarysował tło powieści, społeczno-obyczajowe zwyczaje mieszkańców miasta oraz rzeczywistość, która nie rozpieszczała nikogo.

W przeddzień wybuchu powstania, kiedy siły podziemia szykują się do ataku, dochodzi do zabójstw, które nie mają związku z ruchem oporu ani wyrokami AK, gdyż giną nie tylko Niemcy, ale także żołnierze podziemnej armii polskiej. Kto i jaki ma motyw, by zabijać? Czym się kieruje? Sprawą zajmuje się policyjny duet – Niemiec oraz Polak wypuszczony z Auschwitz.

Autor stworzył ciekawych bohaterów i realny świat, w który czytelnik zatapia się z przyjemnością. Wraz z rozwojem akcji przestałam nawet zauważać błędy, których było sporo (szczególnie kuleje interpunkcja). Ogromnie rozczarowało mnie zakończenie. Było zbyt dobre, mało realistyczne, prawie śmieszne w swoim happy endzie. Uważam, że do książki, w której giną nawet główni bohaterowie (brawa dla Dominika Kozara, niewielu autorów jest w stanie to zrobić), których czytelnik lubi i którym kibicuje, takie zakończenie nie pasuje. Odcina się ono od reszty tekstu, który jest ciekawy i wciągający. Autor ma całkiem dobry styl, chociaż niektóre fragmenty, np.: „Chwilę później noc ponownie eksplodowała, a czajnik na gazowej kuchence buchał parą z zazdrości” są śmieszne i nie na miejscu w takiego typu powieści.

Wątek kryminalny, choć dobrze zbudowany, jest niejako dopełnieniem wizji okupowanej Warszawy. Bo na równi z zagadką, kto zabija, ciekawy jest świat zwykłych ludzi, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie, każdy na swój sposób. Przeżywają miłości, kochają się i rozstają, nienawidzą i modlą, jakby życie musiało biec dalej, mimo wojny i trudnej sytuacji. Autor porusza więc problemy ludzi, którym przyszło żyć w złych czasach, w doskonały sposób obrazuje ich dylematy moralne i trudne wybory. Czytelnik w powieści spotka zarówno apasza, dziwkę, jak i wróżbitkę i bardzo wierzącą kobietę. Ten korowód postaci sprawia, że powieść staje się pełniejsza i bardziej rzeczywista.

Całość oceniam bardzo dobrze. Polecam osobom, które lubią kryminały i książki sensacyjne. Książka Dominika Kozara jest pozycją, przy której na pewno się nie wynudzą, a wręcz przeciwnie, bardzo miło spędzą czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here