Książki są fajne i kropka!

0
fot. nadesłano

Pod takim hasłem przewodnim został zorganizowany w bibliotece przy ul. Oświęcimskiej program edukacyjny będący częścią ogólnopolskiej kampanii „Przecinek i kropka”, przebiegającej pod patronatem salonów Empik i promującej czytelnictwo wśród najmłodszej grupy czytelników.

Animatorem spotkania była Magdalena Majda – studentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. W zajęciach udział wzięła grupa dzieci z Przedszkola nr 12 pod opieką Moniki Koniecznej.

Przedszkolaki w formie zabawy w zgadywanki poznały historię pisma, różne rodzaje alfabetu, a także poszczególne etapy procesu powstawania książki. Próbowały rozszyfrować informacje zawarte w piśmie supełkowym, obrazkowym, a także w staroegipskich hieroglifach. Dowiedziały się, co to jest manuskrypt, z czego produkuje się i w jakim kraju powstał papier, kto wynalazł druk i jak wygląda i pracuje maszyna drukarska. Poznały kolejne kroki na drodze powstawania książki, poczynając od autora, poprzez ilustratora, korektora, wydawcę, drukarnię, a na księgarni, bibliotece czy własnej półce w pokoju kończąc. Najmłodsi czytelnicy przeglądali różne dokumenty biblioteczne: encyklopedie, słowniki, bajki i powieści oraz próbowali dostrzec różnicę między nimi. W ramach zajęć plastycznych dzieci zabawiły się w ilustratorów, tworząc prace ze swoją ulubioną postacią książkową. Na zakończenie spotkania odpowiadały na pytania w formie quizu podsumowującego uzyskane podczas zajęć wiadomości. Przedszkolaki otrzymały dyplomy z tytułem miłośnika książek i obiecały często czytać książki… bo są fajne i kropka!

Nadesłano przez: MBP Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here