„Ostatnia królowa”. Losy Joanny Szalonej

0
fot. wyd. Książnica

Przyznam szczerze, że literatura tego typu długo nie istniała w kręgu moich literackich zainteresowań. Wszystko zmieniło się po przeczytaniu proponowanej dzisiaj książki.

Dworskie intrygi XV i XVI wieku w tym przypadku są ciekawsze niż niejeden współczesny thriller. Joanna Szalona to córka hiszpańskiej pary, Ferdynanda i Izabelli. W wieku 16 lat wychodzi za mąż za Filipa Habsburga. To, co początkowo było powodem rozpaczy młodej Joanny, szybko przeradza się w związek, który buduje a zarazem niszczy bohaterkę wewnętrznie. W powieści nie brak wartkiej akcji i dobrze przemyślanych intryg, mamy też możliwość przyjrzeć się różnorodności kulturowej Hiszpanów i Francuzów. To historia, przy której niewątpliwie nie można się nudzić. Pośród przemian, jakie zachodzą na dworach, w łapówkach dla szlachty czy hulankach z kurtyzanami rysuje się również historia wielkiej i niezłomnej odwagi, waleczności oraz wiary. Joanna zaczyna od wielkiej miłości do pięknego chłopca, a kończy na walce o własny kraj i życie.

W książce odnajdujemy zaskakujące zwroty akcji i do samego końca nie jesteśmy w stanie określić, co stanie się z Joanną. Kto jest jej sprzymierzeńcem, a kto wrogiem? Autor wykorzystuje szczegóły, na które zdarza się czytelnikom nie zwracać uwagi, po to, aby w najmniej spodziewanym momencie wykorzystać je do podsycania atmosfery. Dlaczego Joanna została okrzyknięta szaloną? Odsyłam do książki „Ostatnia królowa” C.W. Gortner’a.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here