Festiwalem filmowym uczczą pamięć Jana Ziemby

0
Plakat MOK

Jan Ziemba był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnych Mysłowic. Filmowiec, miłośnik fotografii, operator filmowy, kronikarz dziejów miasta, przez wiele lat kinooperator w kultowym kinie Znicz. Zmarł w 2016 r. W kwietniu Mysłowicki Ośrodek Kultury organizuje festiwal filmowy, którego patronem będzie właśnie Jan Ziemba.

Celem festiwalu „Pryzmaty” jest promocja kultury filmowej, ale też zachowanie pamięci o niezwykłym człowieku, jakim był Jan Ziemba, który przez prawie 50 lat utrwalał na taśmie filmowej życie Mysłowic. Do legendy przeszły jego torba na kamerę i kurtka khaki, z którymi się nie rozstawał. To on był autorem nagrań uwieczniających wizytę w Mysłowicach Fidela Castro czy dokumentalnych zapisów dni miasta z lat 60. i 70. XX w. Dzięki jego pasji kolejne pokolenia mysłowiczan będą mogły zobaczyć, jak zmieniało się ich miasto.

Nazwa festiwalu z jednej strony nawiązuje do obiektywu, a z drugiej przypomina o różnych sposobach patrzenia na rzeczywistość. Pierwsza edycja wydarzenia poświęcona będzie kobietom ze Śląska. W ramach „Pryzmatów” zaprezentowanych zostanie pięć filmów, których bohaterkami lub twórczyniami są kobiety związane ze Śląskiem. W czwartek 12 kwietnia zobaczymy „Solidarność według kobiet” i „Krystynę – ostatnią klasówkę”, natomiast dzień później zostaną wyświetlone filmy „Oscarowe kostiumy Barbary Ptak”, „Gruba” oraz „Zbliżenia”. Wstęp: 15 zł (bilet jednodniowy)/20 zł (karnet dwudniowy). Więcej szczegółów na plakacie powyżej.

Nadesłano: MOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here