Kolejna odsłona projektu „Mysłowicka wiosna uwagi”

0
Plakat MOK

W sobotę 30 maja odbędzie się drugie spotkanie w ramach cyklu „Kino – prawda” projektu „Mysłowicka wiosna uwagi”, o którym więcej przeczytacie tutaj. Będzie to okazja do obejrzenia trzech filmów dokumentalnych: nominowanych do Oscara w kategorii Best Documentary Short Subject „Joanny” i „Naszej klątwy” oraz dokumentu przedstawiającego aktualną sytuację na Ukrainie „Majdan. Rewolucja godności”.

Kamera blisko człowieka przedstawia różne aspekty życia, w których na co dzień obecna jest śmierć. Obrazy te dla wielu widzów mogą wydać się przygnębiające, ale tak naprawdę mówią o sprawach ważnych, o których nie należy zapominać.

„Joanna”, 2013, reż. Aneta Kopacz. Tytułowa bohaterka to Joanna Sałyga, która jest autorką bloga www.chustka.blogspot.pl, na którym pisze o swoim życiu, gdy dowiedziała się o śmiertelnej chorobie – raku żołądka. Debiutująca reżyserka zainteresowana historią bohaterki postanowiła przedstawić codzienność Joanny i jej synka w poruszającym filmie dokumentalnym. Jak mówiła sama Aneta Kopacz, od razu wiedziała, że nie będzie skupiała się na raku, chemii oraz towarzyszącemu tym wydarzeniom bólu, a raczej na życiu oraz pięknej i prostej codzienności.

„Nasza klątwa”, 2013, reż. Tomasz Śliwiński. Joanna o swoim nowotworze usłyszała 9 kwietnia 2010 r., dokładnie tego samego dnia żona reżysera Tomasza Śliwińskiego (Magdalena Hueckel) dowiedziała się, że na świat przyjdzie ich syn Leo. Półgodzinna etiuda studencka wyprodukowana w Warszawskiej Szkole Filmowej swoim tytułem nawiązuje do bardzo ciężkiej choroby genetycznej klątwy Ondyny, której dotychczas zarejestrowano zaledwie 300 przypadków. Charakteryzuje się ciągłym zagrożeniem życia przez krańcową niewydolność oddechową podczas snu. Nawiązując tytułem do mitycznej historii, dokument Tomasza Śliwińskiego jest wycinkiem z rodzinnej autobiografii filmowej, w którym przedstawione zostało życie codzienne młodych rodziców, jak również okres przepełniony lękiem przed narodzinami chorego syna.

„Majdan. Rewolucja godności”, 2014, reż. Siergiej Łoźnica. Marzenie każdego dokumentalisty to uchwycenie rzeczywistości na gorącym uczynku i to właśnie udaje się Siergiejowi Łoźnicy, który w filmie „Majdan. Rewolucja godności” przedstawia obrazy dyktowane impulsem bez wcześniejszych kalkulacji czy ustaleń. Reżyser udaje się z kamerą w sam środek antyrządowych protestów na centralnym placu Kijowa.

30 maja, godz. 18, Mysłowicki Ośrodek Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp wolny!

Nadesłano przez: MOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here