„Kino na temat” – Helios zaprasza uczniów do filmowych dyskusji

0
fot. helios.pl

Sieć kin Helios we współpracy z Gazetą Wyborczą przygotowała cykl filmowy „Kino na temat” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cel – pokazanie młodemu odbiorcy, że ambitne kino może w pasjonujący sposób opowiadać o ważnych dla młodych sprawach i prowokować gorące dyskusje.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w październiku i będzie dotyczyło roli autorytetów w naszym życiu. Punktem wyjścia do dyskusji będzie wyczekiwany i budzący emocje na długo przed premierą film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Spotkania z cyklu „Kino na temat” będą się odbywać raz w miesiącu we wszystkich kinach sieci Helios. Tematem przewodnim będzie jeden ważny z punktu widzenia młodego odbiorcy temat. Do niego będzie nawiązywać wybrany przez organizatorów film. Po zaplanowanej na październik dyskusji o autorytetach, w listopadzie poruszony zostanie temat przemocy w środowisku rówieśników.

Do tematów poruszanych w kolejnych miesiącach należeć będą m.in. tolerancja, wykluczenie społeczne, bezpieczeństwo na imprezach masowych, bezrobocie młodych, bezdomność, tolerancja. Celem organizatorów jest pokazanie uczniom, że w dobie dynamicznego rozwoju mediów internetowych i powszechnego dostępu do szybkich i łatwych informacji, dobry film może być medium, które w interesujący sposób mówi o aktualnych i dotyczących młodych ludzi tematach. Dobre kino może w pozytywny sposób kształtować osobowość, wrażliwość i postawy młodych.

Pomysłodawcą cyklu jest Anna Jaszczyk, Szef Projektu „Kino na temat”. – Ostatnio na polskich ekranach pojawiają się dość często kontrowersyjne filmy poruszające istotne tematy społeczne, np. „Sala samobójców” czy „Bejbi blues”, które warto by pokazać młodzieży wraz z odpowiednim komentarzem. Stąd pomysł „Kina na temat”, czyli spotkania, podczas którego młodzież może obejrzeć film dotyczący konkretnego problemu, a potem omówić poruszone w nim kwestie z ekspertami – mówi Jaszczyk. – Drugim istotnym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie tego cyklu, jest nasza obserwacja, że obecnie wśród młodych zanika umiejętność dyskusji, rozmowy o filmie i nie tylko o nim. Dzisiejsza młodzież nie pamięta już dyskusyjnych klubów filmowych, która tę ideę krzewiła. Chcielibyśmy ją na powrót rozbudzić. Może to być także pomocne uczniom w kontekście nowych zasad zdawania matury. „Kino na temat” jest ponadto poszerzeniem oferty kina Helios dla szkół – dodaje.

Ważnym założeniem jest nie tylko rozwijanie umiejętności samodzielnej interpretacji, ale także wyrażania swojej opinii i dyskusji, dlatego przebieg każdego spotkania zaplanowano tak, aby jak najbardziej zaktywizować uczestników. Seanse poprzedzone będą wstępem wygłoszonym przez dziennikarza Gazety Wyborczej. Po seansie nastąpi krótka dyskusja z udziałem młodzieży i zaproszonych gości zakończona głosowaniem nad tezą postawioną na początku spotkania. Nauczyciele otrzymają też pakiet materiałów edukacyjnych do wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych. Opłata za wstęp na wydarzenie wynosić będzie równowartość biletu szkolnego.

Pierwsze spotkania w „Kinie na temat” odbędą się 24 października w Dąbrowie Górniczej i 25 października w Sosnowcu. Rezerwacje i szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.helios.pl. Serdecznie zapraszamy!

Nadesłano przez: Przemysław Kuć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here