„Wszystko o szczepionkach. Co trzeba wiedzieć, by dokonać dobrego wyboru” Didier Raoult

0

W ciągu ostatniego dziesięciolecia ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę. Coraz więcej rodziców staje przed dylematem czy szczepić własne dziecko.

Lęk przed szczepieniami może być potęgowany niewiedzą. Czy istnieje lobby szczepionkowe naciskające na rządy? Czy koncerny farmaceutyczne próbują korumpować polityków? Jakie są rzeczywiste skutki uboczne szczepień? 

Didier Raoult francuski lekarz, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i chorób zakaźnych w swojej nowej książce „Wszystko o szczepionkach” próbuje rozwiać wątpliwości czytelników. Snując swoją opowieść, nie przedstawia jednak tematu w sposób bezkrytyczny i jednostronny. Wręcz przeciwnie. Stawia pod osąd ciemną stronę szczepionek oraz kontrowersje, jakie gromadzą się wokół nich.

Sam autor podkreśla, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest się za czy przeciw szczepieniom. Ważne jest bowiem to, o jaką szczepionkę chodzi, w takich warunkach ma być podana, na takiej populacji, w takim miejscu i czasie. Wszystkie te aspekty są  niezwykle istotne. Zdaniem Raoulta kalendarz szczepień powinien być zróżnicowany geograficznie. Potrzeby są bowiem różne.

Autor uważa za bezzasadne stosowania szczepień przeciwko chorobom, które nie występują od wielu lat. Postuluje, aby obywatele mieli dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji na temat rzeczywistego ryzyka związanego z każdą chorobą zakaźną. Opisuje wpływ rządów oraz mediów na kształtowanie się kalendarza szczepień.

Raoult podkreśla, że szczepienia są jednym z największych sukcesów w dziejach medycyny. Wskazuje jednoznacznie, że szczepienie najmłodszych stanowi ochronę dla najstarszych osób w społeczeństwie.

Autor w sposób całościowy i odważny przekazuje czytelnikom wiedzę niezbędną do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej szczepień. Książka jest napisana w sposób błyskotliwy i ciekawy. Stanowi kompendium wiedzy na temat szczepień oraz skłania do rozważań na ten temat.