„Plastik fantastik?” Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee

0

Ekolodzy od dawna biją na alarm, niszczymy i zaśmiecamy naszą planetę. Ilość odpadów w oceanach szybko się powiększa, a zużywany plastik przekracza 300 milionów ton rocznie.

Z roku na rok rośnie świadomość ludzi dotycząca śmieci. Bycie eko staje się coraz bardziej popularne. Trudno jednak zmienić przyzwyczajenia konsumenckie Polaków a nasza wiedza na temat segregacji odpadów jest nadal niewystarczająca.

Wydawnictwo Babaryba postawiło sobie za cel, aby rozpocząć jak najwcześniej edukację ekologiczną dzieci. Niedawno prezentowaliśmy wam książkę „Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie”, która zdobyła tytuł Mądrej Książki Roku 2019 dla dzieci. Więcej na jej temat możecie przeczytać tutaj.

Kolejnym tytułem poruszającym temat śmieci jest „Plastik fantastik?” autorstwa Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee.

To wyśmienita książka, która ukazuje tworzywa sztuczne w kontekście ich zalet i wad. Wytrzymałość i niska waga plastiku sprawia, że wykorzystujemy go praktycznie w każdej dziedzinie życia. Produkowany jest w ogromnych ilościach, niestety w małym stopniu poddawany recyklingowi. Sytuacja ta sprawia, że jego duże ilości zanieczyszczają powietrze, ziemię i oceany.

Książka jest bardzo przemyślana. Przedstawia temat plastiku w sposób całościowy od sposobu jego wytwarzania, wykorzystanie przez ludzi, recykling oraz szkodliwe skutki dla ekosystemu. W omawianej propozycji młody czytelnik znajdzie także wskazówki jak żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku. Autorzy przedstawiają temat rzeczowo i zwięźle. Trudniejsze kwestie prezentowane są za pomocą schematów, co z pewnością ułatwia zrozumienie tekstu.

„Plastik fantastik?” warto czytać z dzieckiem. Gwarantuję, że zwiększy wiedzę i świadomość nie tylko pociechy.

Warto wspomnieć, że książka otrzymała Nagrodę Główną w konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

„Plastik fantastik?” to pozycja, którą z pewnością warto polecić każdemu dziecku. Zachęcam do lektury i wspólnego zastanowienia się, co warto zrobić dla naszej planety. My również możemy zmieniać świat na lepszy.