„Mój kumpel Jeremi” Ewa Martynkien

0

Głównymi bohaterami książki są Oskar i Jeremi, koledzy ze szkolnej ławki. Chłopcy lubią spędzać ze sobą czas wolny i zazwyczaj mówią sobie o wszystkim.

Pewnego dnia Oskar popada w tarapaty. Postanawia zataić prawdę przed kolegą oraz rodziną. Problemy jednak narastają, a kłamstwa zaczynają się mnożyć. Sytuacji nie ułatwia fakt, że do klasy Oskara przychodzi nowa koleżanka. Hania od razu wpada chłopakowi w oko. Pierwsza miłość nie jest sprawą prostą. Zwłaszcza, gdy jest się w 4 klasie. Oskar będzie musiał zmierzyć się z własnymi uczuciami oraz walczyć o przetrwanie przyjaźni.

„Mój kumpel Jeremi” to mądra książka, o dziecięcych uczuciach i dylematach dotyczących prostych oraz skomplikowanych spraw. Dostarcza rozrywki, a jednocześnie tematów do przemyśleń. Zachęca dzieci do otwartego mówienia o uczuciach, przyznawania się do błędów.

To ciepła, przyjemna historia z zaskakującym zwrotem akcji. Fabuła wciąga czytelnika, sprawia, że od książki trudno się oderwać. Główny bohater jest zwykłym chłopcem, z którym może utożsamiać się młody czytelnik.

Książka porusza ważny temat przemocy w szkolne, jej lektura może stanowić punkt wyjścia do rozmów z  dzieckiem o trudnościach w relacjach rówieśniczych. Całość napisana jest jednak lekko i z poczuciem humoru. 

Książka jest fantastyczna, warto ją polecić nie tylko chłopakom. 

Wspomnę jeszcze, że powyższy tytuł zdobył III nagrodę w kategorii wiekowej 6-10 lat, V Jubileuszowym Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Konkurs organizowany jest przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.