„Podróż Cilki” Heather Morris

Cilka, czyli Cecilia Klein jest jedną z bohaterek książki „Tatuażysta z Auschwitz”. Historia tej młodej dziewczyny opowiedziana przez Lalego Sokołowa stała się dla Heather Morris inspiracją do stworzenia książki o dalszych losach Cecilii.

Po wyzwoleniu obozu w Auschwitz-Birkenau przez Rosjan, Cilka zostaje oskarżona o kolaborację z Niemcami i skazana na 15 lat pracy w łagrze w Workucie. Ponownie doświadcza głodu, zimna oraz przemocy. Codziennie musi dokonywać trudnych wyborów, które mogą ocalić jej życie.

Bohaterką targają różne emocje, poczucie winy, dręczące wspomnienia oraz lęk, że inni odkryją, dlaczego zesłano ją do łagru. „Podróż Cilki” to książka o niezwykłym harcie ducha oraz woli przetrwania w niewyobrażalnie trudnych warunkach.

Omawiany tytuł nie jest jednak biografią. Morris przeplata wątki biograficzne z fikcją literacką. Powieść jest spójna, realistycznie napisana. Czytelnik zapomina, że książka jest jedynie inspirowana losami Cecilii Klein.

Powieść napisana jest stosunkowo lekko, czyta się ją jednym tchem. Autorka na pierwszy plan nie wysuwa okrucieństwa związanego z warunkami panującymi w łagrze czy pracą ponad siły. Skupia się bardziej na emocjach, jakie przeżywa główny bohater.

„Podróż Cilki” porusza dogłębnie czytelnika, wywołuje w odbiorcy skrajne emocje.  Z pewnością spodoba się tym, którzy podobnie jak ja z niecierpliwością wyczekiwali tego tytułu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here