„Cool po koreańsku. Narodziny fenomenu, czyli jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury” Euny Hong

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej w tym roku uhonorowała aż czterema Oscarami koreański film „Parasite”. Dzieło triumfowało między innymi w kategorii najlepszy film i najlepszy film międzynarodowy.

Coraz większa popularność kultury Korei Południowej jest widoczna gołym okiem. K-pop, koreańska pielęgnacja oraz telenowele mają rzeszę swoich stałych odbiorców na całym świecie.  Czy mamy jednak świadomość, że koreańska fala jest zjawiskiem zaplanowanym, wspieranym przez państwo?

„Cool po koreańsku. Narodziny fenomenu, czyli jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury” to propozycja, która zaprasza nas do odkrycia tego wyjątkowego kraju.

Autorka książki Euny Hong jest dziennikarką, urodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jako nastolatka zamieszkała z rodziną do dzielnicy Gangnam w Seulu. Po ukończeniu szkoły średniej zdobywała dalsze wykształcenie w USA. W swojej książce Hong przybliża czytelnikowi transformację, jaką przeszła Korea. Przedstawia zmiany, które sprawiły, że na przestrzeni kilku dziesięcioleci z biednego kraju powstała potęga technologiczna oraz kulturalna. Autorka opisuje mentalność Koreańczyków, definiuje, co jest dla nich ważne, jakimi zasadami kierują się w życiu.  W książce przeczytamy o koreańskiej kuchni, zaskakującym systemie szkolnictwa, trudnych relacjach z Japonią oraz poglądach Koreańczyków na medycynę estetyczną.

„Cool po koreańsku” śmieszy, by po chwili szokować. To pouczająca i niebanalna lektura dla każdego. Książka Hong pokazuje, że mieszkańcy Korei Południowej wiele już osiągnęli i stale mają apetyt na więcej.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here