„Zgrana para” gra rodzinna

0

„Zgrana para” to bardzo prosta gra karciana, w którą mogą zagrać całe rodziny. Nie wymaga bowiem od uczestników dużej wiedzy lub skomplikowanych umiejętności.

W kartonowym solidnym pudełku znajdziemy: 124 karty z fotografiami, 96 kart obstawiania, klepsydrę, planszę, instrukcję oraz 120 pchełek.

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów. W jaki sposób je uzyskać? Gracze dzielą się na dwuosobowe drużyny, które stają naprzeciw siebie. Tura składa się z trzech etapów. Najpierw gracze odsłaniają kartę z fotografią. Następnie obstawiają jaki przymiotnik najmniej/najbardziej pasuje do ilustracji. Swój wybór nie ujawniają innym graczom. Trzeci etap to podliczenie punktów. Jeśli gracze stanowiący parę obstawią to samo słowo, otrzymają punkt.

Producent gry wskazuje, że w rozgrywce może wziąć udział od 2 do 8 graczy, mających powyżej 8 lat. W tym miejscu muszę wtrącić kilka swoich spostrzeżeń. Po pierwsze w zabawie może wziąć udział jedynie parzysta ilość graczy. Jeśli liczba osób chcących zagrać jest nieparzysta, to jeden z uczestników zabawy może ją jedynie prowadzić. Z własnego doświadczenia wiem, że rola ta nigdy nie jest przyjmowana entuzjastycznie. Rozgrywka jest stosunkowo krótka, więc po rozegraniu kilku rund prowadzącego można zmienić. Liczenie punktów trzeba wtedy jednak rozpocząć od nowa.

Gra staje się ciekawsza i dynamiczniejsza przy większej liczbie graczy. Przy dwóch osobach zabawa pozbawiona jest całkowicie rywalizacji.

Komu spodoba się ta gra? Myślę, że powinny zwrócić na nią uwagę osoby, które lubią szybkie rozgrywki i planują grać w dużym składzie. „Zgrana para” może się także sprawdzić przy grze z młodszymi dziećmi. Nie wymaga od uczestników specjalnych umiejętności, dzięki czemu wszyscy gracze są sobie równi. Rodzice nie muszą dawać dzieciom forów, co czasami bywa dla dorosłych uciążliwe i psuje zabawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here