„Lisy. Historia miłości i odrazy” Lucy Jones

0

Lucy Jones jest angielską pisarką i dziennikarką, znaną z publikacji tekstów dotyczących nauki, kultury oraz przyrody. W październiku na półki sklepowe trafiła jej książka „Lisy. Historia miłości i odrazy”.

Muszę na wstępie przyznać, że propozycja ta bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się bowiem książki przyrodniczej ukazującej zwyczaje i codzienne życie tych wyjątkowych zwierząt. Lucy Jones postanowiła opowiedzieć historię lisów w zupełnie inny sposób. Książka zawiera 6 rozdziałów. Autorka przedstawia w nich, jak na przestrzeni lat zmieniał się stosunek ludzi do lisów oraz jak opisywano to zwierzę w literaturze. Jones przybliża czytelnikowi tradycję polowań organizowanych w Wielkiej Brytanii, a także stanowisko osób występujących w obronie zwierząt. Z książki dowiemy się także, w jaki sposób tytułowi bohaterowie przystosowali się do życia obok ludzi oraz w miastach.

Na uwagę zasługuje skrupulatność i wielowymiarowość ujęcia tematu przez autorkę. Lucy Jones spędziła dużo czasu, przygotowując się do stworzenia omawianej książki. Przestudiował liczne teksty oraz przeprowadziła wiele rozmów z osobami mającymi skrajne stanowiska w stosunku do lisów.

Z książki wyłania się postać lisa, którą jedni kochają, inni nienawidzą. Autorka starała się jednak zachować obiektywizm i z dystansem przedstawić temat.

Propozycję tę mogę polecić wszystkim miłośnikom przyrody. To niebanalna i wielopłaszczyznowa książka, która pozwala na lepsze poznanie tych wyjątkowych zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here