„Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego” Sue Black

0

Temat śmierci od zawsze poruszał ludzi. Jednych fascynuje, u innych budzi lęk lub zadumę. Sue Black od wielu lat pomaga w wyjaśnieniu przyczyn śmierci przypadkowych osób. Swoje przemyślenia oraz doświadczenia zawodowe spisała w pracy „Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego”.

Lektura tej książki mocno mnie zaskoczyła. Dlaczego? Spodziewałam się, że Black jako profesor anatomii i antropologii sądowej będzie opisywać swoją profesję medycznym językiem, pozbawionym emocji. Nic bardziej mylnego. Książka napisana jest w sposób lekki i z wyczuciem. Pomimo iż temat nie należy do łatwych, czytelnik nie czuje się przytłoczony jej treścią oraz formą podania. Książka jest wciągająca, momentami poruszająca i zaskakująca.

„Co mówią zwłoki” to z jednej strony książka popularnonaukowa opisująca w sposób profesjonalny i szczegółowy pracę antropologa sądowego, a z drugiej bardzo osobista opowieść autorki o jej pożegnaniach z bliskimi osobami. Black podkreśla, że pomimo codziennego obcowania ze zmarłymi, śmierć w rodzinie będzie zawsze trudna.

Autorka snując swą opowieść, cofa się do czasów, gdy zdobywała wiedzę oraz umiejętności kształcąc się w zawodzie antropologa sądowego. Wspomina swoją pierwszą sekcję zwłok. Zmarłą osobę, która przekazała swoje ciało w celach naukowych, nazywa swoim mentorem i przewodnikiem po świecie anatomii.

W książce znajdziemy kilka rozdziałów opisujących szczegółowo przypadki, które próbowała rozwikłać autorka. Sue Black potrafi w niezwykły sposób budować napięcie i ciekawość u czytelnika, dozuje także odbiorcy całą paletę emocji.

Gorąco polecam lekturę tego tytułu.