„Zamek” strategiczna gra kafelkowa

0

Gra „Carcassonne” autorstwa Reinera Knizia stała się bestsellerem na całym świecie. Ta niesamowita gra kafelkowa już niebawem będzie miała swoją polską edycję wydaną nakładem Naszej Księgarni.

„Zamek”, bo o nim właśnie mowa jest dwuosobową grą strategiczną. Gracze przenoszą się do odległych czasów, w których rody walczyły między sobą o władzę i bogactwa.

Wcielamy się w przedstawicieli dwóch rodzin walczących o dominację w obrębie jednego zamku. Mechanika nie jest skomplikowana. Za pomocą kafelków tworzymy w obrębie murów budowli sieć dróg, domy, chlewy oraz łąki. Następnie gracze starają się przejąć nad nimi kontrolę. Za każdy przejęty element, którego budowa uległa zakończeniu gracz otrzymuje określoną liczbę punktów. Rozgrywkę wygrywa osoba z największą ilością punktów.

Poznanie zasad „Zamku” nie powinno nikomu przysporzyć trudności. Gra jest prosta, zawiera klarowną, rzeczową instrukcję. W rozgrywce mogą wziąć udział gracze powyżej 8 lat.

W pudełku znajdziemy 10 płytek murów zamku, 60 kafelków, 18 żetonów specjalnych 14 drewnianych figurek oraz dwie drewniane siedziby rodów. Całość jest solidnie wykonana, żetony i kafelki wykonano ze sztywnego, grubego kartonu. Grafika do poleskiej edycji została stworzona przez Romana Kucharskiego, którego możemy kojarzyć m.in. z ilustracji do gry Magazynier”. Kolorystyka gry jest stonowana. Rysunki są proste, czytelne i funkcjonalne.

Przygotowanie do rozgrywki zajmuje dosłownie kilka chwil. Do omawianej planszówki trzeba zarezerwować trochę przestrzeni na stole. Plusem „Zamku” jest duża losowość rozgrywki. Dzięki temu grając z dzieckiem rodzic nie musi udawać i dawać mu forów. To prawdziwa gra familijna, przy której nie będą się nudzić gracze w różnym wieku.

Rozgrywki są spokojne i dość płynne. Gracze nie muszą długo czekać na swoją kolej.
Uczestnicy zabawy muszą tworzyć swoje strategie, planować ruchy oraz wykazać się spostrzegawczością.

„Zamek” z pewnością spodoba się wielu graczom. Ilość zasad nie przytłacza, a rywalizacja pozbawiona jest wrogości.

Polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here